Od 2009 roku w dniu 5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Romani. Na spotkanie z tej okazji zapraszają Muzeum Okręgowe w Tarnowie i Tarnowskie Towarzystwo Kulturalne 7 listopada o godzinie 15.00 do Muzeum Etnograficznego w Tarnowie. W programie imprezy m.in. promocja tomiku wierszy i spotkanie z uczestnikami III Konkursu Poezji o Tematyce Romskiej im. Papuszy „O Złote Pióro Papuszy”.
Muzeum Okręgowe w Tarnowie i Tarnowskie Towarzystwo Kulturalne, organizatorzy III Konkursu Poezji o Tematyce Romskiej im. Papuszy „O Złote Pióro Papuszy”, zapraszają 7 listopada o godzinie 15.00 do cygańskiego taboru na podwórzu Muzeum Etnograficznego w Tarnowie (ul. Krakowska 10) na promocję tomiku wierszy i spotkanie z twórcami. - Nasze spotkanie nawiązuje do Międzynarodowego Dnia Języka Romani, przypadającego 5 listopada. Dzień ten ustanowiono na posiedzeniu Komisji do Spraw Języka International Roman Union, które odbyło się 5 listopada 2009 r. w Zagrzebiu – mówi Andrzej Szpunar, dyrektor muzeum.
Wybór wierszy o tematyce romskiej, który zaprezentowany zostanie podczas spotkania w dniu 7 listopada stanowi pokłosie trzeciej edycji Międzynarodowego Konkursu Poezji o Tematyce Romskiej im. Papuszy „O Złote Pióro Papuszy”, zorganizowanego przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Pierwszy Konkurs został rozstrzygnięty w dwudziestolecie śmierci poetki, w 2007 roku. 27 autorów z różnych zakątków Polski, a także z Belgii, nadesłało wówczas 72 utwory.
Kolejny konkurs, tym razem nawiązujący do setnej rocznicy śmierci Bronisławy Wajs Papuszy, rozstrzygnięty został w 2010 roku. Wówczas 29 uczestników z Polski, Indii, Macedonii, Niemiec i Rumunii nadesłało 206 utworów.
Trzeci Konkurs ostał ogłoszony w 2013 roku. Napłynęło wtedy 290 utworów od 126 autorów. Z uwagi na brak funduszy konkurs został rozstrzygnięty w roku następnym, 2014, zaś pokonkursowy tomik wierszy udało się wydać dopiero rok później.
Jury konkursu w składzie: Anna Szałapak, Teresa Mirga i Leszek Długosz (przewodniczący), drogą negocjacji korespondencyjnych przyznało statuetkę Złotego Pióra Papuszy Jarosławowi Jędraszczykowi za wiersz „Cygańskiego fado”.