Od 19 listopada w galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie w siedzibie Centrum Sztuki Mościce przy ulicy Traugutta, oglądać można obrazy i rzeźby Leszka Kuchniaka. Wystawę „W ogrodzie wyobraźni Leszka Kuchniaka” oglądać będzie można do 31 grudnia. Wstęp wolny.
Od 19 listopada w największej sali wystawowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie – Galerii Plastycznej Filii nr 8 w siedzibie Centrum Sztuki Mościce oglądać można wystawę malarstwa i rzeźby Leszka Kuchniaka. Wystawa nosi tytuł „W ogrodzie wyobraźni Leszka Kuchniaka”.
Leszek Kuchniak urodził się w 1951 roku w Żarach koło Żagania. Edukację artystyczną rozpoczął w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu. W roku 1976 ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni rzeźby prof. J. Bandury, następnie podyplomowe studia na Wydziale Scenografii Teatralno-Telewizyjnej na tej samej uczelni u prof. A. Majewskiego. Uprawia rzeźbę (kameralną, plenerową), malarstwo i rysunek (również satyryczny).
Jest autorem licznych realizacji scenograficznych w teatrach w Rzeszowie i Tarnowie. Jego prace malarskie i rysunkowe zdobiły szereg książek, tomików poezji i plakatów imprez kulturalnych.
Artysta dotychczas wziął udział w ok. 120 wystawach zbiorowych i ponad 100 indywidualnych w kraju i zagranicą m.in. w Limburgu (Holandia 1990), Boca Raton i New Yersey (USA 1995), oraz w Brukseli (Belgia 2009). Był uczestnikiem wielu plenerów malarskich i rzeźbiarskich w kraju i zagranicą.
Jest laureatem rozlicznych prestiżowych nagród i wyróżnień m.in.: Nagrody Prezydenta Miasta Rzeszowa, wielokrotnym laureatem Nagrody Dyrektora ZSP i Nagrody Dyrektora BWA w Rzeszowie, wielu konkursów branżowych np. „Obraz, grafika, rzeźba roku” w BWA Rzeszów, Człowiek Roku 1995 wg American Biographical Institute Inc. Odznaczony orderem „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Ministra Kultury i Sztuki w 2010 roku. Od 1977 roku pracuje jako nauczyciel rzeźby, obecnie w pracowni warsztatowej rzeźby i snycerstwa w Zespole Szkół Plastycznych w Rzeszowie.
- Staram się być twórcą emocjonalnym, który daje widzowi radość oglądania i inspirację do metaforycznych przeżyć poetyckich. Będąc wędrowcem po kręgach kultury prowincjonalnej dostrzegam zanikający już świat ukochanej Galicji. Staram się ujawnić w swoich pracach źródło ludowego, magicznego impulsu, uformowanego w metaforyczny podtekst liryczny, groteskowy czy społeczny przemijającego czasu – pisze o swojej pracy Leszek Kuchniak.
Wystawę „W ogrodzie wyobraźni Leszka Kuchniaka” można będzie oglądać do końca grudnia. Wstęp wolny