Strategia do realizacji

Zarząd Województwa Małopolskiego podjął uchwałę w sprawie wyboru Lokalnych Grup Działania (LGD) do realizacji Lokalnej Strategii Rozwoju w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Wniosek złożony przez Stowarzyszenie Borzęcińsko - Radłowska Grupa Działania „Przedgórze” zajął 12. miejsce wśród 42 wniosków. Tym samym mieszkańcy obu gmin mają szansę w latach 2009-2015 na realizację zadań o wartości przeszło 2,5 miliona złotych.

Decyzją Zarządu Województwa Małopolskiego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich do roku 2015 ponad 2,5 miliona złotych trafi do gmin Borzęcin i Radłów. Strategia Lokalnej Grupy Działania „Przedgórze” zakłada podjęcie szeregu wspólnych działań zmierzających do rozwoju obszaru społecznego i ekonomicznego gmin Borzęcin i Radłów. Zarząd Grupy zakłada, że w działania te włączą się mieszkańcy, podmioty gospodarcze oraz potencjalni inwestorzy. – Opracowanie strategii wsparte zostało przez wielu mieszkańców, właścicieli małych firm, rolników. Dużym wsparciem były Urzędy Gmin oraz przedstawiciele różnych organizacji pozarządowych. Dzięki ich zaangażowaniu i krytycznemu spojrzeniu można było przeprowadzić głęboką analizę istniejących warunków środowiskowych – przyrodniczych, historycznych, kulturowych, społecznych i ekonomicznych, zidentyfikować problemy, dokonać szczegółowej oceny możliwości ich rozwiązania, wykorzystania posiadanych atutów i szans rozwojowych, sformułować cele i zbudować strategię ich osiągania – komentuje Piotr Kania kierujący pracami grupy „Przedgórze”.

Strategia LGD Przedgórze w swoich założeniach koncentruje się wokół czterech podstawowych obszarów: rozwój gospodarczy w oparciu o lokalne tradycje i przedsiębiorczość, rozwój alternatywnych dla rolnictwa form działalności gospodarczej, turystyka, ochrona i podnoszenie jakości walorów krajobrazowych i naturalnych oraz podnoszenie poziomu życia ludności, dbałość o kulturę lokalną

Ze względu na charakter gospodarstw rolnych o małych areałach (średnio ok. 3 ha) na terenie gmin Borzęcin i Radłów ważnym elementem działań jest promocja współpracy gospodarstw i produktów rolnych, wspólne pozyskiwanie funduszy zewnętrznych i tworzenie alternatywnych wobec rolnictwa możliwości prowadzenia działalności gospodarczej. Szczególną szansę upatruje się w tradycyjnych zawodach, promocji produktu regionalnego (przetwory owocowe, grzyby, dania kuchni regionalnej).
Również wspólna historia może stać się elementem spójnego wizerunku gmin i przedmiotem zainteresowania w ramach tzw. turystyki kulturowej czy historycznej. - Już niedługo podpisane zostaną umowy z Urzędem Marszałkowskim, a Lokalne Grupy Działania przystąpią do realizacji zaplanowanych zadań. W najbliższym czasie ogłoszony zostanie także konkurs na pracownika biura LGD mieszczącego się w Domu Wiejskim w Warysiu – mówi Piotr Kania.
05.07.2009
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |