Powrót fragmentów Panoramy

 Do Muzeum Okręgowego w Tarnowie powróciły fragmenty „Panoramy Siedmiogrodzkiej”, które były przekazane do gruntownej konserwacji. Dzięki pieniądzom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego udało się w tym roku przeprowadzić konserwacje czterech cennych dzieł. Koszt renowacji płócien to ponad 100 tysięcy złotych.

 

Do tarnowskiego muzeum powróciły po konserwacji cztery fragmenty „Panoramy Siedmiogrodzkiej”. Za pieniądze pozyskane z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wykonano cztery samonaprężające się krosna oraz przeprowadzono konserwację obrazów: „Na tyłach armii węgierskiej. Cygańska kapela na drodze do Mediasz”, „Wóz taborowy zaprzęgnięty w woły”, „Poległy honwed” oraz  „Żołnierze 73. Batalionu Seklerów w marszu na 24. Batalion Honvedów”.

Nowe krosna, w odróżnieniu od tradycyjnych, które są drewniane i w narożach posiadają kliny do pobijania, są aluminiowo-drewniane, z systemem sprężynek i tłoczków na całym obwodzie. Ich konstrukcja powoduje równomierne napięcie płótna w każdych warunkach. Nawet nieznaczne wahania wilgoci powodują, że konstrukcja krosna pracuje razem z płótnem obrazu. Dzięki temu nawet bardzo delikatne i stare obrazy nie ulegają niepotrzebnym naprężeniom. Tego typu krosna, zostały zastosowane w wielu wielkogabarytowych obrazach m.in. w Muzeum  Narodowym Warszawie i Krakowie – Sukiennicach i znakomicie się spisują. Tarnowskie muzeum po raz pierwszy zastosowało je w 2008 roku do obrazu „Drzewo genealogiczne rodziny Tarłów”, eksponowanego na zamku w Dębnie.

Kolekcja fragmentów „Panoramy Siedmiogrodzkiej” konsekwentnie skupywana jest od 1977 roku przez tarnowskie muzeum i chwili obecnej liczy 17 płócien własnych, 18 obraz jest depozytem prywatnym w muzeum. Od 2013 roku, po otwarciu nowej siedziby Muzeum Okręgowego w Tarnowie, w Rynku 3, obrazy te eksponowane są na stałej wystawie.

Koszt konserwacji wyniósł ponad 100 tysięcy złotych. W przyszłym roku, jeśli wniosek muzeum rozpatrzony zostanie pozytywnie, kolekcja może wzbogacić się o kolejny fragment - „Rosyjska piechota w natarciu, prowadzona przez konnego dowódcę”-  będący obecnie w posiadaniu prywatnego właściciela.

Obraz przedstawia oddział żołnierzy z karabinami „na ramię”, maszerujący od prawej strony kadru. W centrum kadru oficer (?) na koniu zwróconym do widza zadem prawą wzniesioną ręka daje znaki maszerującym.

02.12.2015
Komentarze:
harend@o2.pl: 20.01.2016
Może warto by podac autorów prac konserwatorskich i nie unikac autorstwa oryginalnego rozwiązania krosien. One się same nie naprężają, lecz pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych poddawane są oddziaływaniu płótna obrazu i w wyniku tych reakcji następują zmiany obwodowe i naprężeniowe krosna
Twój komentarz:
Ankieta
Mija rok od wyborów samorządowych. Czy zauważyłeś zmiany w funkcjonowaniu Tarnowa i jak je oceniasz?
| | | |