W najbliższą środę, 9 grudnia, na ulicach Tarnowa pojawią się nowe autobusy. Nowe, niskopodłogowe, ekologiczne pojazdy zaprezentowane zostały oficjalnie w siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Tarnowie.
Są nowe, niskopodłogowe, ekologiczne i wykonane z materiałów niepalnych. Pięć nowych autobusów polskiej firmy Solaris Urbino 12, w najbliższą środę, 9 grudnia, wyjedzie na tarnowskie ulice. Jak informuje Jerzy Wiatr, prezes MPK, nowe pojazdy pojawią się na 19 spośród 28 linii autobusowych.
W siedzibie spółki 7 grudnia odbyła się oficjalna prezentacja autobusów, połączona z przekazaniem symbolicznego kluczyka i jazdą testową. - Transport publiczny jest jednym z najważniejszych systemów każdego miasta, a w szczególności aglomeracji tarnowskiej. Tych pięć autobusów poprawi komfort podróżowania - mówił podczas prezentacji prezydent Roman Ciepiela, dodając, że zakup nowych pojazdów ma także zachęcić mieszkańców do częstszego korzystania z komunikacji miejskiej. Autobusy firmy Solaris to niskopodłogowe pojazdy o długości 12 metrów. Autobusy napędzane są silnikami diesla amerykańskiej firmy Cummins, spełniającymi najwyższą normę ekologiczną EURO 6, co oznacza znaczną redukcję zanieczyszczeń oraz niskie zużycie paliwa. Wyposażenie zawiera także system gaśniczy komory silnika, system informacji pasażerskiej, systemy poprawiające trakcję (ABS, ASR) oraz łącza USB do ładowania telefonów.
Nad bezpieczeństwem pasażerów ma czuwać monitoring z siedmioma kamerami i obrazem HD. Nowe autobusy wyróżnia również nowoczesna, inna niż dotychczas stylistyka wnętrza. W pojazdach przewidziano 98 miejsc, w tym 31 miejsc siedzących i osiem miejsc z tzw. poziomu niskiej podłogi przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Niepełnosprawni mogą liczyć w nich na jeszcze inne udogodnienia. Przyciski w autobusie zostały dostosowane do potrzeb osób niewidomych, które dodatkowo o trasie przejazdu zostaną poinformowane za pomocą głosowego systemu zapowiedzi. Autobusy zawierają również mocowanie wózka inwalidzkiego i rampę z przyciskiem wezwania kierowcy oraz funkcję przyklęku na przystanku. Ponadto osoby niepełnosprawne będą mogły nabyć specjalnie przygotowany pilot, który poinformuje o numerze linii i kierunku, w którym zmierza. - To nowoczesny system, który chcemy wprowadzić we wszystkich pojazdach - mówi prezes Jerzy Wiatr. Kierowcy wskazują przede wszystkim na funkcjonalność pojazdów i komfort jazdy. - Dzięki kamerom mamy podgląd na to, co w danej chwili dzieje się w autobusie i w razie potrzeby możemy reagować na bieżąco. W nowych pojazdach jest także lepsza widoczność - mówi Robert Skrzyniarz, kierowca autobusu testowego.
Wraz z zakupem nowych autobusów MPK zdecydowało się także zmienić służbowe stroje kierowców. Za pięć autobusów Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne zapłaciło około 5,5 miliona złotych ze środków własnych. Pojazdy te stanowią wkład własny spółki do projektu zakupu ze środków unijnych co najmniej 45 autobusów. Wszystko to ma się przyczynić do obniżenia średniego wieku tarnowskiego taboru, który obecnie wynosi 15 lat. Zakończenie realizacji inwestycji zaplanowano na rok 2017. Wówczas średnia wieku pojazdów komunikacji miejskiej ma wynieść pięć lat.