Dobiegają końca badania „Pilicy”

 Do 31 grudnia zakończą się próby przeciwlotniczego systemu rakietowo-artyleryjskiego (PSRA) Pilica. Integratorem systemu są Zakłady Mechaniczne Tarnów. Pierwsze egzemplarze nowego systemu mają być gotowe do sprzedaży w roku 2017.

 

W badaniach przeciwlotniczego systemu rakietowo-artyleryjskiego (PSRA) Pilica w sumie zaangażowano 54 metodyki badawcze. Przy wykorzystaniu 47 spośród nich pozytywnie zakończono już wszystkie próby. Pozostałe zakończą się do końca roku.

Zgodnie z harmonogramem badania zostały podzielone na trzy etapy. Pierwsze próby systemu przeprowadzano na terenie Aeroklubu Warszawskiego w

miejscowości Chrcynno. Kolejne były prowadzone na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce. Jednocześnie trwały także badania w samych Zakładach Mechanicznych Tarnów, będących integratorem systemu.

Cześć badań na Centralnym Poligonie polegającą na ćwiczeniach artyleryjskich obserwował między innymi  przedstawiciel gestora czyli  Szef Zarządu Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych  generał Stefan Mordacz. W tej części badań uczestniczyli także przedstawiciele zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Wszystkie wyniki uzyskane podczas prób są satysfakcjonujące. Wskazują one, że system spełnia postawione przed nim wymagania. Kolejnym etapem będzie opracowania szczegółowego raportu z badań, który zostanie przekazany do Inspektoratu Uzbrojenia MON. Będzie on poddawany analizie przez niezależną komisję, powołaną przez Inspektorat Uzbrojenia dla oceny wyników badań. Opinia tej komisji będzie zasadnicza dla rozpoczęcia rozmów nad umową na dostawę pierwszego PSRA Pilica w 2017 roku.

System bardzo krótkiego zasięgu oparto na Przeciwlotniczych Zestawach Rakietowo-Artyleryjskie ZUR 23 Jodek SP. Tworzy go sześć takich zestawów, wraz z Zautomatyzowanym Stanowiskiem Dowodzenia i środkami łączności, a także stacją radiolokacyjną. Centralną częścią instalacji jest aparatura kierowania ogniem. Wykorzystanie Pilicy to ochrona baz lotniczych lub obiektów o strategicznym znaczeniu. Mają w tym pomóc zautomatyzowane procedury, pozwalające na skrócenie czasu reakcji i precyzyjne wyłuskiwanie istotnych informacji. Prócz wykorzystania militarnego zapotrzebowanie na zintegrowane systemy obrony przeciwlotniczej wiąże się z narastającym zagrożeniem terrorystycznym. Ponadto na potrzebę nowych rozwiązań wpływa  również pojawienie się samolotów bezzałogowych.

 

11.12.2015
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |