Tarnowski samorząd na rzecz seniorów

 Tarnowski samorząd przygotował lokalny program działań na rzecz osób starszych. Program na lata 2015 – 2020 został pozytywnie zaopiniowany przez Tarnowską Radę Seniorów i jednogłośnie przyjęty przez radnych. W przygotowaniu programu uczestniczyli m.in. przedstawiciele instytucji działających na rzecz tarnowskich seniorów, organizacji pozarządowych, klubów seniora oraz uniwersytetów trzeciego wieku.

 

Samorząd Tarnowa wystąpił z inicjatywą utworzenia lokalnego programu działań na rzecz osób starszych. Stanowi on odpowiedź na coraz bardziej istotne zjawisko starzenia się społeczności, co niesie szereg wyzwań w sferze socjalnej, medycznej i ekonomicznej. Program został pozytywnie zaopiniowany przez Tarnowską Radę Seniorów i jednogłośnie przyjęty przez radnych.

Program Działań na Rzecz Osób Starszych w Mieście Tarnowie na lata 2015-2020 przewiduje kontynuację realizowanych dotychczas zadań oraz wprowadzenie nowych w ramach trzech priorytetów. Opracowywali go przedstawiciele organizacji i instytucji działających na rzecz tarnowskich seniorów, w tym organizacji pozarządowych, klubów seniora oraz uniwersytetów trzeciego wieku.

Pierwszym zadaniem jest „Tworzenie optymalnych warunków ukierunkowanych na utrzymanie i poprawę zdrowia osób starszych”, który zakłada m.in. utrzymanie i poprawę sprawności psychofizycznej osób starszych oraz zwiększenie dostępności do usług medycznych. Działania te mają polegać m.in. na utworzeniu systemu opieki geriatrycznej ukierunkowanej na poprawę diagnostyki, leczenia i rehabilitacji osób starszych. Program zakłada również wprowadzenie i promocję nowoczesnych rozwiązań opieki nad osobami.

„Pomoc, wsparcie i zapewnienie osobom starszym bezpieczeństwa socjalnego” to kolejne założenie programu. Działania te mają na celu m.in. wsparcie osób starszych w ich środowisku zamieszkania, rozwój systemu opieki nad osobami starszymi niemogącymi samodzielnie funkcjonować. Ważną kwestią jest wspieranie rozwoju „srebrnej gospodarki” – nowoczesnego rynku usług i produktów przyjaznych osobom starszym, w celu zaspokajania ich potrzeb konsumpcyjnych, bytowych oraz zdrowotnych.

Trzecim priorytetem jest „Przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób starszych poprzez integrację międzypokoleniową, aktywizację i rozwój zainteresowań osób starszych”. Autorom programu zależy na stymulowaniu osób starszych do uczestnictwa w życiu publicznym. Za cel postawiono sobie budowanie pozytywnego wizerunku osoby starszej w społeczeństwie oraz promowanie i wzmacnianie integracji i współpracy międzypokoleniowej.

Na potrzeby programu wykonano badania ankietowe mieszkańców Tarnowa w wieku 60+. Przeprowadzona diagnoza oraz analiza badania pozwoliła sprecyzować słabe strony oraz deficyty w poszczególnych obszarach. W ramach każdego priorytetu określono konkretne zadania, a także wskazano realizatorów odpowiedzialnych za wdrażanie poszczególnych celów. Określono również źródła finansowania tych działań oraz sposób monitorowania ich realizacji.

14.12.2015
Twój komentarz:
Ankieta
Czy weźmiesz udział w nadchodzących wyborach prezydenckich?
| | | |