Morderca kobiet

Rak szyjki macicy to najgroźniejsza obecnie choroba kobieca. Jest wykrywana codziennie u dziesięciu Polek. Kolejnych pięć umiera.. Wiele wychodzi z choroby _ okaleczona na całe życie, bezpłodna. W Polsce od 21.09.2006 dopuszczona jest do obrotu szczepionka przeciwko rakowi szyjki macicy SILGARD . Pozwolić sobie na nią może jednak niewiele kobiet.

Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej szczepionka jest wskazana dla dzieci w wieku od 9 do 15 lat oraz kobiet w wieku od 16-26 lat. Szczepionka jest wskazana w zapobieganiu rakowi szyjki macicy, zmianom przedrakowym szyjki macicy wysokiego stopnia typu CIN2/3, stanom przedrakowym sromu typu (VIN 2/3) oraz powstawaniu brodawek płciowych powodowanych zakażeniem HPV 6, 11, 16, 18.

Ogólnopolska Organizacja Na Rzecz Walki z RSM rozpoczęła akcję społeczną mającą na celu ratowanie kobiet przed zakażeniem onkogennym typem wirusa HPV. To on odpowiada za aż 70% zachorowań na raka szyjki macicy.

- Chcemy, by szczepionka przeciwko wirusowi HPV została wpisana na listę szczepień refundowanych. Koszt pełnej szczepionki podawanej w trzech dawkach wynosi 1500 złotych. Jest to kwota nie do udźwignięcia dla większości polskich kobiet.

Nie chcemy, by żony, matki i siostry umierały na raka, czy też były okaleczane przez niego. Wierzymy, że wspólna akcja w polskim Internecie będzie pod tym względem przysłowiowym poruszeniem nieba i ziemi - czytamy na stronie Organizacji - www.kwiatkobiecosci.pl . To na tej właśnie stronie rozpoczęto akcję zbierania podpisów pod petycję dotyczącą refundacji kosztów szczepionek. Petycja dostarczona zostanie do Ministerstwa Zdrowia.
06.07.2009
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spędzasz tegoroczny urlop?
| | | |