Prawo i Sprawiedliwość krytykuje rząd
Zdaniem tarnowskich posłów Prawa i Sprawiedliwości 65 milionów złotych przeznaczonych w budżecie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na usuwanie strat po powodzi to kwota absolutnie zbyt mała. Opozycja krytykuje działania rządu w sprawie zabezpieczenia powodziowego i akcji ratunkowej, począwszy od wykreślenia z rządowych planów wszystkich inwestycji mających na celu poprawę stanu bezpieczeństwa na terenie powiatów południowej Polski.
W rezerwie budżetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na likwidację skutków powodzi zabezpieczona jest kwota 65 milionów złotych. To zdecydowanie za mało - uważa poseł
Józef Rojek z Prawa i Sprawiedliwości. -
Rząd próbuje zrzucać odpowiedzialność na samorządy, ale one nie będą w stanie sobie poradzić z likwidacją szkód, bo również nie mają pieniędzy.
Zdaniem tarnowskich posłów Prawa i Sprawiedliwości Józefa Rojka,
Edwarda Czesaka i
Michała Wojtkiewicza jedną z przyczyn tegorocznych powodzi i podtopień są zaniechania rządu Platformy Obywatelskiej w realizacji inwestycji poprawiających stan bezpieczeństwa w naszym regionie. -
Rząd PiS miał przygotowane projekty inwestycji w dziedzinie gospodarki wodnej. Tymczasem obecny rząd zapomniał o zagrożeniach ze strony małych rzek i potoków, zredukował wydatki na budowę i konserwację m.in. rowów melioracyjnych, przepustów i kładek – mówi Józef Rojek –
Fundusze obcięto tylko dlatego, że to PiS proponowało wdrażanie tych rozwiązań. Tymczasem inwestowanie w bezpieczeństwo powodziowe w naszym regionie musi toczyć się ponad politycznymi podziałami.
Józef Rojek przypomniał zapytanie skierowane przez siebie do
Elżbiety Bieńkowskiej, Minister Rozwoju Regionalnego w styczniu 2008 roku, a dotyczące redukcji wydatków na ochronę środowiska i gospodarkę wodną w regionie tarnowskim. Odrzucone projekty dotyczyły przede wszystkim budowy kanalizacji sanitarnej w gminie Żabno, rozbudowy oczyszczalni ścieków w Woli Szczucińskiej, skanalizowania wsi: Brnik, Szarwark, Żelazówka i Lipiny.
Podczas konferencji prasowej tarnowscy parlamentarzyści PiS poruszyli również kilka innych kwestii - opóźnienia remontu tarnowskiego dworca i realizacji zapowiadanych przez rząd inwestycji drogowych, problem nowelizacji budżetu oraz głosowania nad przywróceniem dnia wolnego od pracy w dniu 6 stycznia.
07.07.2009