Oszczędniej nie znaczy zimno

 Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Tarnowie podpisało z Gminą Miasta Tarnowa porozumienie na rzecz optymalizacji zużycia ciepła w budynkach użyteczności publicznej. MPEC stworzy dla tych budynków pierwszy w Polsce portal analiz zużycia ciepła, miasto na ich podstawie będzie podejmowało decyzje co do ewentualnych inwestycji. W przyszłości ma być oszczędniej i przyjaźniej dla środowiska.

 

Ma być komfortowo, przyjaźniej dla środowiska i oszczędniej dla wszystkich. 14 kwietnia Gmina Miasta Tarnowa i MPEC Tarnów podpisały porozumienie o współpracy na rzecz optymalizacji zużycia ciepła w budynkach użyteczności publicznej. - Jeżeli chcemy mówić o Tarnowie jako mieście inteligentnym, musimy najpierw wiedzieć jak wygląda i od czego zależy nasze codzienne funkcjonowanie. To co dzisiaj mamy do przekazania, to nowy sposób współpracy z MPEC w zakresie zoptymalizowania zużycia ciepła. Do tej pory w budynkach użyteczności publicznej nie było pomiarów robionych w sposób zintegrowany. Nie było też narzędzi ani zachęt do oszczędzania ciepła. Dzisiaj robimy pierwszy krok, aby to zmienić. Nie może bowiem być takiej sytuacji jak w jednej ze szkół, gdzie w okresie ferii cały pusty budynek był ogrzewany do temperatury 20 stopni – mówi Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa.

Efektem podpisanej umowy ma być pierwszy w Polsce portal analiz zużycia ciepła dla ponad 120 budynków użyteczności publicznej. Portal będzie służył uzyskiwaniu informacji o poziomie efektywności energetycznej obiektów, a dane mają wspierać administratorów budynków w zarządzaniu ciepłem. W portalu publikowane będą m.in.: dane o rzeczywistym zużyciu ciepła przez konkretne budynki, analiza benchmarkingowa zużycia ciepła konkretnego budynku na tle innych obiektów, analiza zużycia ciepła pozwalająca na określenie poziomu zmian efektywności energetycznej konkretnego budynku. Projekt w całości zrealizuje i sfinansuje Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, natomiast Miasto Tarnów dostarczy niezbędne dane budowlane o poszczególnych obiektach. - Poszanowanie energii cieplnej to nie tylko mniejsze koszty, ale i ekologia. Powietrze możemy chronić nie tylko poprzez kosztowne urządzenia, ale po prostu oszczędzając ciepło. Najczystszą energią jest energia zaoszczędzona. Dlatego trzeba od podstaw budować świadomość i edukować. Oszczędności w tym wypadku są długofalowe i w wielu wymiarach. Prognozy długoterminowe mówią o wzroście kosztów energii, dlatego myślenie o optymalizacji zużycia ciepła jest na pewno myśleniem przyszłościowym – mówi Krzysztof Rodak, prezes MPEC.

Obie strony nie zamierzają poprzestać tylko na pomiarach i analizach. - Zmierzamy do tego, by MPEC dostarczał nie tylko energie cieplną, ale przede wszystkim komfort termiczny. Czyli żeby w poszczególnych obiektach spółka zapewniła taką temperaturę i na takiej powierzchni jak w danym momencie jest potrzebna. – mówi prezydent. - Trzeba jednak pamiętać, że oszczędzanie ciepła nie oznacza zimna. Do tego właśnie zmierzamy, by w poszczególnych obiektach temperatura była optymalna. I różna w różnych miejscach. Bo np. w szkole inna temperatura powinna być w sali lekcyjnej, inna w sali gimnastycznej. To właśnie jest oszczędność ciepła – dodaje prezes Rodak.

Budowa portalu analiz zużycia ciepła dla budynków użyteczności publicznej w Tarnowie jest projektem innowacyjnym w skali kraju.

14.04.2016
Twój komentarz:
Ankieta
Czy weźmiesz udział w nadchodzących wyborach prezydenckich?
| | | |