Rozpoczęła się integracja nowej polskiej automatycznej armaty morskiej Tryton 35 mm z systemami okrętowymi korwety ORP Kaszub. W projekcie realizowanym przez konsorcjum z udziałem Zakładów Mechanicznych Tarnów, Wojskową Akademię Techniczną (lider), obecnie PIT-RADWAR S.A. oraz Akademię Marynarki Wojennej do realizacji pozostał etap badań morskich systemu. Armata ma służyć do zwalczania celów powietrznych i nawodnych.
Rozpoczęła się integracja nowej polskiej automatycznej armaty morskiej Tryton 35 mm z systemami okrętowymi korwety ORP Kaszub. Dotychczas zostały przeprowadzone badania stacjonarne. System przeszedł sprawdzian działania automatyki podczas strzelań prowadzonych na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce. Morskie badania funkcjonalne mają być prowadzone w Porcie Wojennym Gdynia, a zadania ogniowe w Zatoce Gdańskiej. Jednostka ogniowa ma być sprawdzana w zakresie rażenia celów powietrznych, jak i przy strzelaniu do tarczy, umieszczonej na barce. - W realizacji projektu Zakłady Mechaniczne Tarnów wykonały kompletną armatę z 35 mm automatem KDA. W skład środka ogniowego wchodzą: układy mocowania automatu wraz z osprzętem, układ kontroli i sterowania armatą, układy magazynowania i zasilania w amunicję oraz układ hydrauliczny. Nasza firma była także odpowiedzialna za konstrukcję części obrotowej azymutu i elewacji, konstrukcję podstawy oraz osłon – relacjonuje dr inż. Tadeusz Świętek, kierownik projektu w ZMT, pełnomocnik ds. programów strategicznych i badań spółki. PIT-RADWAR zaprojektował i wykonał układy napędów i sterowania oraz zasilania, stabilizacji linii celowania, sterowania armatą i diagnostyki. Spółka wykonała także zintegrowaną głowicę śledzącą, stanowisko kierowania ogniem wraz z oprogramowaniem oraz zintegrowała poszczególne elementy systemu.
WAT i AMW określiły wymagania, dotyczące cech i parametrów okrętowego autonomicznego systemu rozpoznawczo-ogniowego. Przeprowadziły analizy danych taktyczno-technicznych okrętu-nosiciela w zakresie rozmieszczenia i montażu podstawowych komponentów systemu.
Prace nad morskim systemem artyleryjskim kalibru 35 mm realizowane są w ramach projektu współfinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Łączny koszt projektu to około 38,6 mln zł, z czego 34,3 mln pochodzi ze środków NCBiR. Etap badań morskich i tym samym projekt ma się zakończyć 18 września.