14 czerwca obchodzić będziemy 76 rocznicę pierwszego transportu Polaków z Tarnowa do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Dzień 14 czerwca, decyzją Sejmu RP, jest Narodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Wydarzenia upamiętniające rocznicę odbędą się 13 i 14 czerwca w Tarnowie, Oświęcimiu i Harmężach.
14 czerwca obchodzić będziemy 76 rocznicę pierwszego transportu Polaków do tworzonego na terenach okupowanej Polski niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz.
Główne uroczystości w Tarnowie będą miały miejsce 13 czerwca o godzinie 13.00 przy Pomniku Pamięci I Transportu Więźniów do KL Auschwitz. Wcześniej, o godzinie 11.00, w Sali Lustrzanej przy ul. Wałowej 10 zorganizowana zostanie sesja naukowa dla uczniów tarnowskich szkół oraz mieszkańców Tarnowa. W trakcie sesji prelekcje wygłoszą: Ryszard Lis, prezes tarnowskiego oddziału Towarzystwa Opieki Nad Oświęcimiem, ks. dr Ryszard Banach, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Organizatorem obchodów w Tarnowie jest prezydent Roman Ciepiela wraz z tarnowskim oddziałem Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem.
14 czerwca 1940 roku Niemcy skierowali z więzienia w Tarnowie do obozu Auschwitz grupę 728 Polaków. Wśród nich byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także ośmioosobowa grupa obywateli polskich narodowości żydowskiej. Otrzymali oni numery od 31 do 758 i umieszczono ich na okres kwarantanny w budynkach dawnego Polskiego Monopolu Tytoniowego, nieopodal terenu dzisiejszego Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Dziś znajduje się tam Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Witolda Pileckiego.
Pierwsze obozowe numery otrzymali przybyli wcześniej do Auschwitz niemieccy więźniowie kryminalni przeniesieni przez Niemców z obozu w Sachsenhausen, którzy objęli stanowiska kapo.
Z 728 więźniów deportowanych 14 czerwca 1940 r. z Tarnowa do KL Auschwitz wojnę przeżyło 298, zginęło 272, a los 158 jest nieznany.