Te misie nie będą, bo nie mają, wzbudzać uśmiechu. Zabandażowane pluszaki mają zwrócić uwagę na tragedie dzieci. Tragedie, przed którymi maluchy bronić się nie potrafią. Dlatego smutne misie będą w łapkach trzymały kartkę z niemą prośbą „Nie bij mnie, kochaj mnie”.
Ponad 200 misiów pojawi się 15 czerwca na ulicach Tarnowa. Zabandażowane pluszowe maskotki trzymające w łapkach kartkę z napisem „Nie bij mnie, kochaj mnie” mają zwrócić uwagę na problem krzywdzenia dzieci. Dlaczego akurat misie? Bo misie zawsze dobrze się kojarzą. Zabandażowane kłują w oczy i mają kłuć, bo za symbolicznie zabandażowanym misiem kryje się często cicha tragedia bezbronnych dzieci – bitych, poniżanych, zaniedbywanych. - Takie dzieci chodzą do szkół, przedszkoli, mijamy je na tarnowskich ulicach, spotykamy na placach zabaw. Być może zdarza się, że słyszymy ich płacz, krzyki, widzimy łzy i smutne miny. Bądźmy na nie wrażliwi. Chcemy pokazać, że warto jest podejść do małej, bezbronnej osoby, sprawdzić, zapytać co się dzieje – mówi Sebastian Mazgaj, koordynator Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Ofiar Przemocy. – Często jesteśmy świadkami sytuacji, gdy rodzice dają klapsa dziecku. Pokutuje błędne przekonanie, że nie należy wtrącać się w sprawy innych. Chcemy uświadomić, jak ważne jest reagowanie na krzywdę dziecka.
Pomysłodawcą akcji jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W Tarnowie przeprowadzi ją Tarnowski Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Ofiar Przemocy wspólnie z uczniami szkoły Szczepanika oraz studentami Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej.
Według informacji uzyskanych w Tarnowskim Ośrodku Interwencji Kryzysowej i Wsparcia Ofiar Przemocy, w ubiegłym roku ze wsparcia specjalistów w placówce skorzystało 55 osób, z czego 21 to dzieci. Odnotowano w sumie 159 przypadków przemocy w rodzinie. W wyniku interwencji założono niebieskie karty, które dla policji są informacją, że w danej rodzinie dochodzi do przemocy. Dzielnicowy ma obowiązek skontaktować się z taką rodziną nie później niż w ciągu siedmiu dni. Jest także zobligowany do rozpoznania sytuacji i jej systematycznego monitorowania, a także do udzielania pomocy w trakcie comiesięcznych wizyt.