Pod koniec lipca niepokój mieszkańców Tarnowa wzbudziły widoczne w Wątoku śnięte ryby. W pobranych próbkach wody nie stwierdzono jednak obecności żadnej substancji toksycznej. Stwierdzono natomiast zbyt niską zawartość tlenu, spowodowaną najprawdopodobniej wysoką temperaturą powietrza.
Najprawdopodobniej wysoka temperatura powietrza i mała zawartość tlenu w wodzie spowodowały, zdaniem Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, śnięcie ryb w Wątoku.
O niepokojącym zjawisku pod koniec lipca poinformował telefonicznie WIOŚ strażnik miejski z Tarnowa. Pracownicy Inspektoratu pobrali więc próbki wody, a z ich analiz wynika, że w wodzie jest mało zbyt tlenu i to prawdopodobnie jest przyczyną śnięcia ryb. W pobranych próbkach nie stwierdzono obecności żadnej trucizny ani innego środka, który mógłby zaszkodzić rybom. - Najprawdopodobniej, ze względu na panujące upały i niski poziom wody, doszło to tak zwanej „przyduchy”, czyli znacznego zmniejszenie ilości tlenu rozpuszczonego w wodzie, co w konsekwencji mogło doprowadzić do śnięcia ryb – mówi Marek Kaczanowski, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Tarnowa.