Dobre miejsce

 W budynku przy ul. Gumniskiej 25 w Tarnowie znalazły siedzibę placówki wsparcia dziennego. Jedna z nich powstała głównie z myślą o dzieciach i młodzieży, kolejna, Klub Samopomocy Wiosna Życia, zakłada międzypokoleniową integrację seniorów oraz najmłodszych. Z ich ofert korzysta łącznie już ponad 130 osób.

 

W dniu 16 sierpnia w Tarnowie oficjalne otwarto placówki wsparcia dziennego, które będą mieć siedzibę przy ulicy Gumniskiej 25. - Zależało nam, by obiekt dostosować do wszystkich wymogów bezpieczeństwa, tak, by każdy czuł się tu dobrze. Z budynkiem było początkowo trochę zamieszania, ponieważ miał być sprzedany, ale ostatecznie budynek nadal może służyć mieszkańcom. Jest tu miejsce i dla starszych i dla młodszych i dla potrzebujących, a także dla każdego, kto chciałby miło spędzić tu czas – mówił podczas otwarcia prezydent Roman Ciepiela.

Do Placówki Wsparcia Dziennego w Formie Specjalistycznej można zapisywać dzieci od 6 do 18 lat. Obecnie największą liczbę stanowią te najmłodsze. Uczęszcza tu 25 dzieci, lecz łączna liczba przygotowanych miejsc to 45. Po wakacjach zostaną utworzone trzy grupy wiekowe. Kadra przygotuje różnego rodzaju zajęcia dostosowane do potrzeb danej grupy. - Dzieci najbardziej cieszą zajęcia plastyczne, kalambury, ale przede wszystkim zajęcia na świeżym powietrzu, na przykład gra w piłkę, skakanki, malowanie kredą. W ciągu roku szkolnego uczestnicy zajęć mogą liczyć na pomoc przy odrabianiu lekcji, a także rozwijanie zainteresowań. W planie jest m.in. nauka gry na gitarze oraz języki obce – mówi Katarzyna Maziarczyk, dyrektor Placówki Wsparcia Dziennego w Formie Specjalistycznej. - Uczestnicy będą mogli skorzystać też z porad specjalistów: logopedy, psychologa, socjoterapeuty i pedagoga. Na prowadzenie placówki specjalistycznej samorząd Tarnowa przyznał dotację w wysokości niemal 61 tysięcy złotych. Wciąż przyjmowane są zapisy. - Kadra placówki ma pełne zaufanie stowarzyszenia. Osoby, które będą tu pracować, mają specjalistyczne wykształcenie, odpowiednie do pracy z dziećmi – mówi Stanisław Klimek, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.

Z kolei na parterze budynku przy ulicy Gumniskiej nową siedzibę znalazł Klub Samopomocy Wiosna Życia. Z międzypokoleniowej wymiany korzysta obecnie 95 seniorów oraz 13 dzieci i młodzieży. Placówkę prowadzi Fundacja Partnerstwo dla Przyszłości.

Zadaniem ośrodka jest realizacja działań o charakterze samopomocowym dla osób po pięćdziesiątym roku życia w integracji z młodzieżą oraz dziećmi, a także podejmowanie działań, których celem jest międzypokoleniowa wymiana doświadczeń. Organizowane są tu bezpłatne zajęcia językowe, artystyczne, fizjoterapeutyczne czy komputerowe.

17.08.2016
Twój komentarz:
Ankieta
Czy weźmiesz udział w nadchodzących wyborach prezydenckich?
| | | |