Dla większego bezpieczeństwa

 Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach Zakłady Mechaniczne Tarnów zaprezentują m.in. lekki obserwacyjno-obronny kontenerLOOK. Jednym z jego zastosowań w kraju może być wykorzystanie przez powstające Wojska Obrony Terytorialnej.

 

Ochrona życia to najważniejsze zadanie lekkiego obserwacyjno-obronnego kontenera, czyli LOOKa z Zakładów Mechanicznych Tarnów. Sprzęt będzie eksponowany podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Jednym z jego zastosowań w kraju może być wykorzystanie przez powstające Wojska Obrony Terytorialnej.

Nowa formacja może stosować ten sprzęt dla ochrony ważnych obiektów. W związku z narastającym w Europie kryzysem imigracyjnym i zapowiedzią personalnego wzmocnienia polskiej Straży Granicznej LOOK może służyć także kontroli granic. Policja oraz inne służby porządkowe mogą go używać do kontrolowania dużych grup ludności. Wyposażenie czyni go przydatnym także dla firm, prowadzących interesy w miejscach, gdzie nie brakuje zagrożeń. Ponieważ w przeciwieństwie do kontenerów mieszkalnych konstrukcja pozwala na ochronę przed ostrzałem, wariant obserwacyjny jest dobrym rozwiązaniem dla zabezpieczenia baz oraz terenów realizowanych inwestycji. Właśnie ochrona posterunków była podstawowym celem powstania sprzętu. Misje polskich żołnierzy w Iraku i Afganistanie pokazały, że improwizowane strażnice niewystarczająco chroniły przed ostrzałem i nie zapewniały odpowiednich warunków socjalnych. Tymczasem węzły sanitarne i składane łóżka w LOOKach dają załodze komfort, który przekłada się na skuteczność działania. Kiedy sprzęt służy ochronie infrastruktury cywilnej można go podłączyć do istniejącej sieci energetycznej. Jest też możliwość zasilania przez wewnętrzny agregat prądotwórczy, napędzający także moduł klimatyzacji.

LOOK odpowiada rozmiarami znormalizowanym kontenerom logistycznym, co umożliwia paletowy system załadunku i możliwość przewożenia powszechnie dostępnymi samochodami ciężarowymi. Dodatkowe osłony przy dolnych krawędziach uniemożliwiają wrzucenie granatu czy butelki z płynem zapalającym. Doświadczenie tarnowskich konstruktorów, wyniesione z prac nad krytą mobilną strzelnicą kontenerową, pozwoliło na zapewnienie osłony balistycznej, chroniącej przed odłamkami pobliskich wybuchów. Sprzęt wytrzymuje ostrzał z broni ręcznej, w tym z rkm-ów i karabinów snajperskich. Można go doposażyć w ekrany przeciwkumulacyjne, co chroni  także przed użyciem ręcznych granatników przeciwpancernych. Otwory strzeleckie w ścianach oraz właz stropowy umożliwiają prowadzenia ognia z broni ręcznej. W charakterze dodatkowej broni ZM Tarnów proponują wykorzystanie dwóch 40 mm ręcznych granatników RGP-40, własnej konstrukcji.

01.09.2016
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |