W Muzeum Pisanek w ukraińskiej miejscowości Kołomyja 16 września otwarta zostanie wystawa poświęcona Zalipiu i zalipiańskiej sztuce ludowej. Wystawa powstała ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Tarnowie. Dopełnieniem prezentacji jest przygotowana w języku ukraińskim wystawa planszowa „Malowane wsie Powiśla Dąbrowskiego”.
16 września w Muzeum Pisanek w ukraińskiej miejscowości Kołomyja zostanie otwarta wystawa prezentująca unikatową w skali europejskiej tradycyjną sztukę ludową, z której słynie małopolska wieś Zalipie.
To tu od kilku pokoleń pielęgnuje się zwyczaj malowania domów i ich wnętrz w oryginalne wzory roślinne. Ten fenomen sztuki ludowej odkrył w 1905 roku Władysław Hickel, podziwiając ścienne makatki w pokoju swego służącego. Pierwsze ośrodki malarskie zlokalizował w Zalipiu i w Borusowej, gdzie natknął się na papierowe malowanki zawieszone na ścianach oraz malowidła ścienne. Późniejsze badania wykazały, że zjawisko to istnieje jeszcze w innych wsiach znajdujących się w widłach Wisły i Dunajca. Obecnie w Konkursie „Malowana Chata” biorą udział malarki z 16 miejscowości Powiśla Dąbrowskiego.
Ta niepowtarzalna sztuka zdobienia powstała prawdopodobnie już w XIX wieku i związana była z zanikiem dymnych chat. Aby „odświeżyć” i upiększyć pomieszczenia kobiety zamalowywały wapnem zakopcone dymem ściany, zwane „packami”. Na tak przygotowanych ścianach powstawały misterne kwiatowe wzory. Umieszczano je pod obrazami, oknami, wokół pieca, aż zaczęły pokrywać całe ściany, powały, piece i sprzęty. W końcu malunki wyszły na zewnątrz.
Propagatorką tej unikatowej sztuki ludowej, była wybitna malarka Felicja Curyło (1904-1974). Dom artystki już za jej życia był licznie odwiedzany i przez lata stał się najważniejszym miejscem dla wszystkich interesujących się sztuką ludową.
Wystawa zaprezentowana na Ukrainie powstała ze zbiorów Muzeum Etnograficznego w Tarnowie. Są to 44 plansze, na których malarki zaprezentowały swoje charakterystyczne wzory, kolory i techniki malarskie oraz fotografie współczesnych malowanych wnętrz mieszkalnych i całych zagród. Dopełnieniem prezentacji jest przygotowana w języku ukraińskim wystawa planszowa „Malowane wsie Powiśla Dąbrowskiego” autorstwa Urszuli Gieroń, składająca się z kilku sekwencji opowiadających o fenomenie sztuki zalipiańskiej.
Po otwarciu wystawy w Kołomyi tarnowska delegacja z dyrektorem Andrzejem Szpunarem weźmie udział w pracach jury konkursu „Malowany Dzban” w ukraińskim Kosowie. Kosów Huculski to miasto na Ukrainie, które jest znanym centrum garncarstwa z dużą ilością pracowni z ceramiką huculską.