Obrona powietrzna, modernizacja Marynarki Wojennej oraz wyposażenie jednostek Obrony Terytorialnej to priorytety Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP. Wśród wyposażenia, które może być wykorzystane w najbliższych latach jest sporo wyrobów produkowanych w Tarnowie.
W latach 2017 - 2019 najwięcej, bo 14 % Planu Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP, stanowić będą wydatki na obronę powietrzną – wynika z prezentacji przedstawionych podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Zakłady Mechaniczne Tarnów jako lider techniczny konsorcjum proponują dostawy PSRA „Pilica”. Ponadto spółka bierze udział w konsorcjach programów: „Wisła” i „Narew”.
Wysokie nakłady stanowić będą także wydatki na tworzone jednostek Obrony Terytorialnej. Wśród wyposażenia, które może być wykorzystane przez tę formację jest sporo wyrobów produkowanych w Tarnowie.
Wyposażenie jednostek Obrony Terytorialnej to jeden z priorytetów aktualizacji Planu Modernizacji Technicznej. Wśród wyrobów, które mają być wykorzystane przez nową formacją, znalazł się sprzęt użytkowany już przez Wojsko Polskie. Chodzi o karabiny maszynowe UKM 2000P oraz karabiny wyborowe BOR. Te wyroby umieszczone zostały wśród głównych kierunków zadaniowych w przedstawionej w Kielcach.
Ponadto Polska Grupa Zbrojeniowa proponuje wyposażenie nowej formacji w produkowane w Tarnowie granatniki rewolwerowe RGP 40, a także w Wielkokalibrowy Karabin Maszynowy WKM-B 12,7 mm. Dla wsparcia bojowego Obrony Terytorialnej mają być także wykorzystane lekkie moździerze i moździerze komandoskie. Wśród sprzętu, który może znaleźć zastosowanie w nowej formacji przedstawiono ponadto tarnowską armatę przeciwlotniczą ZU-23-2 oraz przeciwlotniczy zestaw rakietowo-artyleryjski ZUR-23-2. W zakresie wyposażenia logistycznego pojawiła się strzelnica kontenerowa z Tarnowa. - Jest to sprzęt, z którego jesteśmy szczególnie dumni - powiedział podczas kieleckiej prezentacji dyrektor Biura Strategicznego Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Szczepan Ruman. Potrzeby sprzętowe Obrony Terytorialnej są spore, bo formacja ta ma liczyć 35 tys. żołnierzy. Będą oni zgrupowani w 17 brygadach, które mają powstać do końca 2017 roku.
Wśród priorytetowych zadań PMT w latach 2017-2019 znalazła się także modernizacja Marynarki Wojennej, na którą MON zamierza przeznaczyć 13 % przewidzianych środków . W tym zakresie Zakłady Mechaniczne Tarnów są wymieniane jako dostawca uzbrojenia.