Tegoroczna edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii „Talia” zakończyła się 18 września. Jury jednogłośnie przyznało Grand Prix oraz statuetkę Talii twórcom i wykonawcom spektaklu „Herosi transformacji i miecz Chrobrego” Teatru Pożar w Burdelu z Warszawy. Ten sam spektakl otrzymał również Nagrodę Publiczności.
Prezentacją spektaklu „Hawaje, czyli przygody siostry Jane” przygotowanego przez Teatr Capitol w Warszawie zakończył się XX Ogólnopolski Festiwal Komedii „Talia”. Przed spektaklem widzowie poznali werdykt jury i festiwalowej publiczności.
Jury, obradujące w składzie: Kalina Zalewska (przewodnicząca), Barbara Wrzesińska, Łukasz Gajdzis i Marcin Hycnar, po obejrzeniu dziewięciu przedstawień konkursowych jury jednogłośnie przyznało Grand Prix statuetkę Talii twórcom i wykonawcom spektaklu „Herosi transformacji i miecz Chrobrego” Teatru Pożar w Burdelu z Warszawy za oryginalną formę, własny język, błyskotliwą inscenizację, brawurowe aktorstwo i twórcze nawiązanie do najlepszych tradycji polskiego kabaretu. Za umiejętność jazdy bez trzymanki po wyboistej drodze transformacji.
Jury postanowiło także przyznać nagrody indywidualne: Nikołajowi Koladzie za reżyserię spektaklu „Ożenek” Mikołaja Gogola w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, Annie Tomczyńskiej i Nikołajowi Koladzie za scenografię i kostiumy do spektaklu „Ożenek” oraz Andrzejowi Konopce za rolę Burdeltaty i inne wcielenia sceniczne w spektaklu „Herosi transformacji i miecz Chrobrego”.
Ponadto jury przyznało cztery wyróżnienia aktorskie: Ewie Leśniak z teatru w Katowicach oraz trzem aktorom Teatru Ludowego w Krakowie, za role w spektaklu „Sarenki” Tomasa Svobody - Pawłowi Kumiędze, Tadeuszowi Łomnickiemu i Piotrowi Franasowiczowi.
Nagroda Związku Artystów Scen Polskich „Ale Aktor!” przypadła Michałowi Piotrowskiemu za rolę Stiepana, służącego Podkolesina w „Ożenku” w reż. Nikolaja Kolady z Teatru Śląskiego im. S. Wyspiańskiego w Katowicach.
Nagrodę Publiczności, wyłonioną po zliczeniu kuponów głosujących widzów, otrzymało przedstawienie „Herosi transformacji i miecz Chrobrego”. Drugie miejsce przydało spektaklowi „Sarenki” Teatru Ludowego w Krakowie, a trzecie „Ożenkowi” z Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.