Dwugłos w sprawie Opałki
Nie milkną echa nadania jednemu ze skwerów w Tarnowie – Mościcach imienia Stanisława Opałki, wieloletniego dyrektora Zakładów Azotowych w Tarnowie (1958 – 1977), byłego członka Biura Politycznego Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (1981 – 1986), I Sekretarza Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Tarnowie (1980 – 1986) i posła na Sejm (1952 – 1969 oraz 1985 – 1989).
Poniżej prezentujemy dwa pisma przesłane do naszej redakcji przez członków lokalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości oraz Federacji Młodych Socjaldemokratów. W obydwu przypadkach zachowujemy pisownię oryginału.
Stanowisko Zarządu Komitetu Grodzkiego PiS w Tarnowie z dnia 17.07. 2009 r. dotyczące nadania przez Prezydenta Miasta Tarnowa imienia Stanisława Opałki skwerowi w Tarnowie - Mościcach.
Zarząd Komitetu Grodzkiego Prawo i Sprawiedliwość w Tarnowie zgłasza swój protest w związku z wejściem w życie Zarządzenia nr 244/2009 podpisanego przez Pana Prezydenta w dniu 3 lipca 2009 roku, w sprawie nadania imienia Stanisława Opałki skwerowi zlokalizowanemu przy ulicach Czerwonych Klonów i Traugutta.
Zarząd Grodzki PiS uważa, że nadanie przedmiotowemu skwerowi imienia byłego I Sekretarza KW PZPR i członka Biura Politycznego KC PZPR, a więc partii politycznej, która stała się ikoną totalitarnej epoki zniewolenia Narodu Polskiego i ograniczania swobód obywatelskich, jest delikatnie rzecz biorąc dużą niezręcznością ze strony Pana Prezydenta. Decyzja ta sprawia, że miasto Tarnów staje się jedną z niewielu aglomeracji w Polsce, gdzie wyróżnia się współtwórców i budowniczych totalitarnego reżymu. Nie kryjemy również zdziwienia, że decyzja Pana Prezydenta, podjęta została z pominięciem dyskusji na forum Komisji ds. Nazewnictwa Ulic i Placów Rady Miejskiej w Tarnowie oraz, że pozbawiono Miejskich Radnych możliwości wyrażenia swojej opinii w drodze głosowania na sesji Rady. Ponadto przyjęcie za podstawę prawną wydania zarządzenia, art. 30 ust. 2 pkt 3 Ustawy o samorządzie gminnym, który daje Panu Prezydentowi prawo ,,gospodarowania mieniem komunalnym'' jest, naszym zdaniem, daleko idącą nadinterpretacją przepisów obowiązującego prawa samorządowego.
W związku z powyższym, składamy na ręce Pana Prezydenta nasz protest i żądamy uchylenia przedmiotowego zarządzania.
W imieniu Zarządu Komitetu Grodzkiego
Prawo i Sprawiedliwość w Tarnowie
Przewodniczący Zarządu
Marek Drwal
Treść stanowiska Federacji Młodych Socjaldemokratów w Tarnowie z dnia 23 lipca 2009 r. skierowanego do Prezydenta Miasta Tarnowa Pana dr Ryszarda Ścigały.
Stanowisko Zarządu Rady Powiatowej Federacji Młodych Socjaldemokratów w Tarnowie w sprawie nadania skwerowi przy ulicy Czerwonych Klonów i Traugutta imienia Stanisława Opałki.
Zarząd Rady Powiatowej Federacji Młodych Socjaldemokratów w Tarnowie pragnie wyrazić swoje zdecydowane poparcie dla inicjatywy nadania skwerowi przy ulicy Czerwonych Klonów i Traugutta imienia Stanisława Opałki.
Nasze stanowisko motywujemy bezsprzecznymi zasługami Stanisława Opałki dla rozwoju dzielnicy Mościce, jak i całego subregionu, którego Tarnów jest stolicą. Potężne inwestycje mieszkaniowe, rozbudowa infrastruktury kulturalnej i sportowej, z której do dzisiaj korzystają mieszkańcy miasta należą do zasług Stanisława Opałki – człowieka o wielkim sercu, otwartego na problemy mieszkańców i zarazem lokalnego patrioty. Zapominanie o tak znaczących zasługach byłoby ogromną niesprawiedliwością. W pięknej historii naszego miasta było wielu ludzi takich jak Stanisław Opałko – pamiętajmy o nich.
Zaznaczamy, że wszelkie próby dyskredytacji osoby Stanisława Opałki traktujemy jako niegodziwość oraz jawny brak sprawiedliwości. Pamiętajmy, iż należy kierować się zasadą – „po owocach go poznacie”, a w przypadku dyrektora Opałki przedmiotowe "owoce" są, aż nadto widoczne. Apelujemy, aby ta wielka postać była oceniana za swoje nieprzebrane zasługi oraz dokonania, a nie przez pryzmat przynależności partyjnej.
Jednocześnie pragniemy wyrazić nasz najszczerszy szacunek dla decyzji władz samorządowych Tarnowa. Uważamy, że dzięki inicjatywom takim jak Skwer im. Stanisława Opałki pamięć o wielkich Tarnowianach będzie trwać przez wieki.
29.07.2009