1400 studentów pierwszego roku rozpoczęło oficjalnie naukę w murach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie. Uroczystość inauguracji rozpoczął, zgodnie z tradycją, hymn Gaude Mater Polonia, a w jej trakcie odbyła się m.in. immatrykulacja nowych żaków. Wykład inauguracyjny wygłosił prof. dr hab. Mirosław Baran z Instytutu Matematyczno-Przyrodniczego.
Po raz 19 zainaugurowano uroczyście rok akademicki w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie. - Czeka nas rok ważnych, fundamentalnych dla przyszłości uczelni decyzji. Muszą być one zbieżne z kierunkiem rozwoju, jaki dla wyższych szkół zawodowych wskaże Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego – mówiła Rektor, dr hab. inż. Jadwiga Laska, prof. PWSZ.
Rozpoczęcie roku akademickiego w historii Uczelni, było także okazją do zaprezentowania ostatecznych wyników rekrutacji. Władze uczelni są zadowolone z jej efektów. 1400 studentów przyjętych na studia wszystkich typów (stacjonarne i niestacjonarne, I i II stopnia) oznacza bowiem, że nabór zakończył się niemal tym samym wynikiem co przed rokiem. Największą popularnością wśród „pierwszoroczniaków” cieszyły się: pielęgniarstwo (296 przyjętych), administracja (289), ekonomia (135), fizjoterapia (124), filologia angielska (102) oraz informatyka (96).
- Zapewniam państwa, że minister Jarosław Gowin docenia rolę PWSZ w systemie edukacji. Ich pozycja zostanie jeszcze wzmocniona – przekonywał Grzegorz Kądzielawski, szef Gabinetu Politycznego w MNiSW, absolwent tarnowskiej PWSZ.
Przewodniczący Konwentu PWSZ, prof. dr hab. inż. Kazimierz Wiatr podkreślał, że Uczelnia nie rezygnuje z marzeń o Akademii Tarnowskiej. - To już nie tylko marzenie, które jest nierealne, ale pragnienie, które trzeba realizować. Równolegle do niego trzeba jednak zacieśniać i intensyfikować współpracę z przemysłem. To droga, którą powinna podążać tarnowska PWSZ – mówił.
Podczas inauguracji odbyła się uroczysta immatrykulacja studentów pierwszego roku oraz wręczenie nagród dla wyróżniających się pracowników oraz żaków. Studenci rozpoczynający naukę w PWSZ będą kształcić się w oparciu o praktyczne profile kształcenia. - Wprowadziliśmy je na większości kierunków. Dzięki temu studenci mogą korzystać z większej ilości praktyk zawodowych, ćwiczeń i zajęć realizowanych wspólnie z partnerami zewnętrznymi: firmami, przedsiębiorstwami, czy instytucjami z regionu. W efekcie są lepiej przygotowani do wejścia na rynek pracy po skończeniu nauki – mówi rektor Jadwiga Laska.
Podczas inauguracji miało miejsce jeszcze jedno miłe wydarzenie. Pamiątkowe dyplomy oraz upominki odebrali: świeżo „upieczony” mistrz świata we wspinaczce na czas Marcin Dzieński (student wychowania fizycznego), wicemistrz olimpijski z Rio w biegu na 100m Michał Derus (absolwent informatyki, student wychowania fizycznego) oraz trener tego ostatniego, dr Piotr Kuczek, kierownik Zakładu Wychowania Fizycznego.
Okolicznościowy wykład wygłosił prof. dr hab. Mirosław Baran, a poświęcony był on „Dokładności i przybliżeniu w matematyce”. Uroczystość zakończył wernisaż wystawy prac wykonanych przez studentów Instytutu Sztuki PWSZ.