Wręczono Nagrody im. Tadeusza Tertila

 Już po raz dziesiąty wręczono Nagrody im. Tadeusza Tertila. Wyróżnienia przyznawane są autorom najlepszych prac dyplomowych: magisterskich, inżynierskich i licencjackich. Laureaci odebrali nagrody o łącznej wartości 14 tysięcy złotych podczas uroczystej, wspólnej sesji Rady Miejskiej w Tarnowie i Rady Powiatu Tarnowskiego, która odbyła się 27 października w tarnowskim Ratuszu.

 

W Tarnowie odbyła się 27 października uroczysta wspólna sesja rady Miejskiej w Tarnowie i Rady Powiatu Tarnowskiego. Uroczystość poświęcona była osobie Tadeusza Tertila, burmistrza Tarnowa w latach 1907 – 1923. W Ratuszu pojawił się m.in. Roman Tertil, wnuk burmistrza, dzięki któremu Tarnów 30 października 1918 roku stał się pierwszym niepodległym miastem w Polsce. - Dziadka znam tylko z opowieści ojca. Wszyscy wspominamy polityków, wybitne postaci, podczas gdy mało kto pamięta o ich żonach. Babcia mówiła, że w domu dziadek nie był burmistrzem, to ona rządziła – wspominał Roman Tertil.

Głównym punktem uroczystości było rozstrzygnięcie konkursu, któremu patronuje Tadeusz Tertil. Od 10 lat Nagrody im Tadeusza Tertila przyznawane są autorom najlepszych prac dyplomowych: magisterskich, inżynierskich i licencjackich poświęconych Tarnowowi lub powiatowi tarnowskiemu. Do tegorocznej edycji zgłoszono 14 prac. Autorzy najlepszych prac magisterskich otrzymują nagrody pieniężne w wysokości 3,5 tys. złotych, inżynierskich trzy tysiące złotych, zaś za wyróżnienia po tysiącu zł. Łączna pula nagród wyniosła 14 tysięcy złotych i pochodziła z budżetu miasta oraz budżetu powiatu.

Kapituła konkursu jednogłośnie uznała, że nagrodę z dziedziny nauk humanistyczno-społecznych należy przyznać Joannie Nowak. Absolwentka Małopolskiej Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Tarnowie jest autorką pracy dyplomowej „Sytuacja dziecka rozpoczynającego naukę w szkole podstawowej”. - Studiowałam pedagogikę przedszkolną i wczesnoszkolną, pracowałam już w szkole podstawowej, dlatego ten temat był mi bardzo bliski. Dużo się mówiło wówczas o reformie, o zmianach, dlatego postanowiłam zbadać to zagadnienie. Skupiłam się na rozwoju emocjonalnym dziecka, a także przygotowaniu szkoły i nauczycieli na przyjęcie sześciolatków. Wcześniej wydawało mi się, że dzieci będą miały problemy z adaptacją, tymczasem wnioski mnie pozytywnie zaskoczyły – przyznaje laureatka.

Wyróżnienie przyznano Marcinowi Banachowi, absolwentowi MWSE za pracę „Wpływ społeczeństwa obywatelskiego – poprzez społeczną aktywność – na rozwój wspólnot. Na przykładzie działalności Rady Osiedla nr 13 Westerplatte w Tarnowie – organizacja i funkcjonowanie jednostek pomocniczych samorządu terytorialnego”. - Praca jest swego rodzaju inspiracją dla młodych osób, które chcą się włączyć w działania na rzecz lokalnych społeczności. Jestem radnym osiedlowym drugą kadencję, więc temat znam od podszewki. Uważam, że osiedle Westerplatte przeszło prawdziwą metamorfozę w ciągu ostatnich pięciu lat. Wymaga to zaangażowania jak największej grupy mieszkańców – mówił Marcin Banach.

Kapituła nie miała wątpliwości również w przypadku przyznania nagrody z dziedziny nauk techniczno-przyrodniczych. Otrzymała ją Marlena Nowak, absolwentka Politechniki Świętokrzyskiej za pracę „Przestrzeń Dialogu Kultur w Tarnowie”. Wyróżnienie przypadło Patrycji Orłowskiej, absolwentce Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie za pracę „Analiza parazytologiczna i fizjologiczna Ixodes ricinus i Ixodes hezagous żerujących na psach i kotach w powiecie tarnowskim”.

Z kolei nagrodę za najlepszą pracę inżynierską otrzymała Karolina Wrona. Absolwentka Politechniki Rzeszowskiej zgłosiła do konkursu pracę „Akupunktura miasta na przykładzie historycznego centrum Tarnowa a uchwała o utworzeniu Parku Kulturowego”. Postanowiono przyznać dwa wyróżnienia: dla Michała Makoweja, absolwenta Akademii Górniczo-Hutniczej („Analiza składu chemicznego i fazowego katalizatora żelazowo-chromowego z wykorzystaniem metod instrumentalnych”) oraz Anny Siudut, absolwentki MWSE (za pracę licencjacką „Adaptacja dzieci w przedszkolu”).

 

 

27.10.2016
Twój komentarz:
Ankieta
Czy weźmiesz udział w nadchodzących wyborach prezydenckich?
| | | |