Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliusza Słowackiego oraz Tarnowski Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego i Muzeum Okręgowe w Tarnowie zapraszają 28 października na sesję popularno naukową „Tarnów pierwsze niepodległe - różnymi drogami do niepodległości”. Sesja rozpocznie się w budynku Ratusza o godzinie 10.00. Wstęp wolny.
Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie zaprasza do udziału w sesji popularno-naukowej, która odbędzie się 28 października o godzinie 10.00 w tarnowskim Ratuszu – siedzibie Muzeum Okręgowego.
Wydarzenie zainicjowali członkowie Tarnowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego. Sesja, wpisana w trzyletni kalendarz przygotowań do jubileuszu stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, poświęcona będzie różnym aspektom historii Tarnowa, które jako pierwsze miasto na ziemiach polskich pozbyło się zwierzchności zaborcy, stając się ośrodkiem w pełni niepodległym.
Podczas sesji referaty zaprezentują znani tarnowscy historycy i publicyści zajmujący się problematyką niepodległościową: Paweł Juśko, Piotr Filip, Janusz Kozioł, Kazimierz Bańburski, Jan Hebda i Andrzej Niedojadło.
Wydarzeniu towarzyszy publikacja zawierająca wystąpienia wszystkich prelegentów, wydana przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. J. Słowackiego w Tarnowie, współfinansowana z budżetu Miasta Tarnowa.
Organizatorzy zapraszają wychowawców, pedagogów, nauczycieli, studentów, uczniów, społeczność lokalną oraz wszystkie osoby zainteresowane tematyką niepodległościową i kultywowaniem regionalnych tradycji. Wstęp na sesję jest wolny.
Program:
1. Wzleć Sokole nad obszary tarnowskiego grodu… Tradycja i spuścizna Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Tarnowie do wybuchu I wojny światowej – dr Paweł Juśko
2. Nastroje mieszkańców Tarnowa w okresie poprzedzającym wybuch wojny w świetle wspomnień i artykułów prasowych – mgr Piotr Filip
3. Dawni sąsiedzi, nowi obywatele. Żydzi na przełomie XIX i XX wieku – mgr Janusz Kozioł
4. Od poddanego do obywatela. Droga tarnowskiej wsi do II RP – dr Jan Hebda
5. Przewrót wojskowy w Tarnowie w październiku 1918 roku – mgr Kazimierz Bańburski
6. Pierwsze dni i lata w działalności szkół powszechnych w Tarnowie po odzyskaniu niepodległości Polski w 1918 roku – dr hab. Andrzej Niedojadło