Uczniowskie spółdzielnie w tarnowskich szkołach

 W pięciu tarnowskich szkołach powstały spółdzielnie uczniowskie. Tego typu działalność ma zachęcić uczniów do praktycznej nauki przedsiębiorczości. Najbliższym realizowanym projektem ma być wspólna akcja charytatywna na rzecz chłopca chorego na rdzeniowy zanik mięśni.

 

Pomysłodawcą projektu tworzenia w szkołach spółdzielni uczniowskich był Wydział Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miasta Tarnowa, który powierzył realizację zadania Agencji Rozwoju i Promocji Spółdzielczości Związku Lustracyjnego Spółdzielni Pracy. W efekcie powstało pięć spółdzielni uczniowskich: „Horyzont” w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4, „Hetmanka” w ZSO nr 2, „Omnia” w ZSO nr 1, „Pszczółka” w Zespole Szkół Specjalnych dla Niesłyszących i Słabosłyszących oraz „Hermes" w Zespole Szkół Ekonomiczno-Ogrodniczych.

Jak tłumaczą pomysłodawcy przedsięwzięcia, spółdzielnie uczniowskie są uznawane za ważne ogniowo ekonomii społecznej. Uczniowie, którzy zdecydowali się wziąć udział w projekcie, mogli liczyć na merytoryczne wsparcie przy zakładaniu tego typu działalności. Spółdzielnie są swego rodzaju inkubatorami, gdzie młodzi ludzie mogą nauczyć się, jak poruszać się w świecie przedsiębiorczości, a przy tym zdobyć umiejętności poszukiwane na rynku pracy.

Uczniowie przez pięć miesięcy brali udział w szkoleniach informacyjnych, a także w praktycznych warsztatach. Dla nauczycieli i pedagogów zorganizowano kurs obejmujący problematykę dokumentacji spółdzielni, głównie finansową i samorządową. W ramach projektu zorganizowano również wycieczkę dla młodych spółdzielców do Muzeum Historii Spółdzielczości w Warszawie.

Młodzi spółdzielcy postanowili w najbliższym czasie wspólnie zorganizować akcję charytatywną na rzecz Adasia Skrzypka. Zaprosili pozostałe tarnowskie szkoły do włączenia się w zbiórkę na rzecz chłopca chorego na SMA, czyli rdzeniowy zanik mięśni.

22.11.2016
Twój komentarz:
Ankieta
Czy weźmiesz udział w nadchodzących wyborach prezydenckich?
| | | |