Towarzystwo Literackie im. A. Mickiewicza Oddział w Tarnowie oraz Zakład Filologii Polskiej PWSZ w Tarnowie zapraszają 16 grudnia na sesję naukową poświęconą Henrykowi Sienkiewiczowi. Sesja rozpocznie się w auli uczelni o godzinie 11.00. Na program złożą się trzy wykłady oraz czytanie tekstów noblisty w wykonaniu studentów.
To będzie literackie wydarzenie roku w Tarnowie. W murach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej zagoszczą światowej sławy znawcy twórczości Henryka Sienkiewicza. Sesja naukowa poświęcona nobliście będzie jednym z ostatnich akcentów kończącego się właśnie Roku Sienkiewicza. Na spotkanie zapraszają Towarzystwo Literackie im. A. Mickiewicza Oddział w Tarnowie oraz Zakład Filologii Polskiej PWSZ w Tarnowie. Sesja naukowa pt. „Sienkiewicz w Tarnowie” odbędzie się 16 grudnia o godzinie 11.00 w auli tarnowskiej PWSZ.
W programie wykłady: „Amerykańska podróż Sienkiewicza” dr hab. Jolanty Sztachelskiej, prof. Uniwersytetu w Białymstoku; „Oko i czoło Zagłoby” prof. dr. hab. Tadeusza Budrewicza z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie; „Sienkiewicz jakiego nie znamy (uwagi o pisarzu niejednoznacznym)” prof. dr. hab. Tadeusza Bujnickiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz czytanie Sienkiewicza w wykonaniu studentów PWSZ – aktorów grupy teatralnej „Słowo daje” prowadzonej przez Stanisława Świdra.
- Po wielkiej międzynarodowej konferencji w Kielcach oraz konferencjach w Paryżu, Rzymie i Moskwie jedni z najwybitniejszych sienkiewiczologów, członkowie Towarzystwa Literackiego im. A. Mickiewicza będą gościć także w Tarnowie - zaznacza dr Małgorzata Sukiennik z Zakładu Filologii Polskiej.
Towarzystwo Literackie im. A. Mickiewicza istnieje już 130 lat – ma swoją długą i bogatą tradycję. Założone zostało we Lwowie w 1886 roku. Tarnowski Oddział jest pierwszym oddziałem założonym poza Lwowem. W całej Polsce działają dziś 33 oddziały. Członkowie Towarzystwa to badacze literatury, nauczyciele-poloniści, bibliotekarze, literaci. Cele Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza zapisane są w statucie i należą do nich: „naukowe badanie dziejów piśmiennictwa polskiego”, „budzenie zamiłowania do literatury polskiej”, „popularyzacja osiągnięć nauki o literaturze” i „troska o program edukacji polonistycznej”.