Wystawa Polskiej szkoły plakatu

 Do 6 lutego można oglądać w galerii „Panorama” na dworcu kolejowym w Tarnowie wystawę Polskiej szkoły plakatu ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Kuratorem wystawy jest Bożena Szczupak. Galeria czynna jest od wtorku do piątku oraz w niedziele.

 

Wśród wielu cennych kolekcji zgromadzonych w Muzeum Okręgowym w Tarnowie znajduje się również duży zbiór plakatów, liczący około trzech tysięcy sztuk. Są to plakaty o różnorodnej tematyce począwszy od filmowych, teatralnych, wystawowych, po społeczne, polityczne, reklamowe, propagandowe i turystyczne. W większości są one darami od osób prywatnych, zakładów pracy, szkół lub instytucji miejskich.

Największą grupę, liczącą ponad 1000 sztuk, stanowią plakaty filmowe i teatralne z lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego stulecia, zaliczane do Polskiej szkoły plakatu. Formalnie taka szkoła nigdy nie istniała, było to określenie będące hołdem dla twórców polskich plakatów. Dzięki indywidualnemu podejściu artystów do efektów wizualnych i malarstwa, ciekawemu liternictwu, łączeniu technik, a także umiejętnemu używaniu skrótów myślowych i metafor, plakat polski osiągnął sukces i zyskał miano najlepszego plakatu na świecie. Był to ten okres w dziejach Polski, kiedy cenzura nadzorowała wszystkie informacje przeznaczone do rozpowszechniania, artyści starali się w prosty sposób przemycić własne podglądy, często sprzeczne z wymaganiami władzy. Wydawaniem plakatów zajmowała się Centrala Wynajmu Filmów, wokół której skupiła się czołówka grafików, licząca około 100 osób. Najbardziej znanymi i cenionymi w tym okresie byli: Henryk Tomaszewski (1914-2005), Jan Lenica (1928-2001), Józef Mroszczak (1901-1975), Witold Chmielewski (1910-1985), Wojciech Fangor (1922-2015), Eryk Lipiński (1908-1991), Hubert Hilscher (1924-1999), Wojciech Zamecznik (1923-1967), Franciszek Starowieyski (1930-2009), Wiktor Górka (1922-2004), Julian Pałka (1923-2002).

Polskie plakaty wystawiano na najważniejszych światowych wystawach, gdzie zdobywały nagrody podczas międzynarodowych konkursów, np. plakat operowy „Wozzeck” Jana Lenicy w 1966 roku, podczas Międzynarodowego Biennale Plakatu, został uznany za najlepszy na świecie, a Henryk Tomaszewski w roku 1948 zdobył pięć pierwszych nagród na Międzynarodowej Wystawie Plakatu Filmowego w Wiedniu. Innym przykładem wielkiego kunsztu polskich twórców może być plakat Franciszka Starowieyskiego wykonany dla Węgrów w rocznicę powstania węgierskiego techniką litografii w 1956 roku. W centralnym miejscu plakatu autor przedstawił płaczącego gołąbka pokoju. Był on reprodukowany przez prasę na całym świecie.

Wystawę Polskiej szkoły plakatu ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie oglądać można w galerii „Panorama” na dworcu kolejowym w Tarnowie. Na wystawie zaprezentowano kilkadziesiąt plakatów. Prezentują one dużą różnorodność zarówno pod względem rodzaju, tematu jak i rozwiązań plastycznych. Dlatego znalazły się tu plakaty filmowe, teatralne, społeczne, wystawowe i świąteczne. Część z nich reklamowała filmy wyświetlane w tarnowskich kinach, inne umieszczane były w tarnowskich instytucjach.

Mimo, że są to plakaty archiwalne zachowały się w dobrym stanie i dzisiaj zasługują na miano dzieł sztuki. Wystawę, której kuratorem jest Bożena Szczupak, oglądać można w Tarnowie do 6 lutego. Galeria czynna jest od wtorku do piątku oraz w niedziele, w godzinach od 9.00 do 17.00.

26.12.2016
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |