Zwierciadełko powiedz przecie... - Daj skórze odżyć

O tej porze lata twarz jest ładnie opalona, ale niestety, już bardzo wysuszona przez słońce. Pamiętajmy, że promienie słoneczne oprócz ładnego koloru, powodują także starzenie się skóry, a zmarszczki stają się bardziej widoczne. Trzeba więc koniecznie dostarczać jej składniki odżywcze, częściej nawet niż zwykle. Szybką regenerację zapewnić mogą maseczki – albo te gotowe, do kupienia w aptekach lub sklepach kosmetycznych, albo przygotowane domowym sposobem.

Jeśli będziemy je nakładać przynajmniej dwa, trzy razy w tygodniu, skóra szybko odzyska jedwabistą miękkość i dobre nawilżenie, a opalenizna stanie się promienna i świeża. Przed nałożeniem maseczki należy dokładnie zmyć makijaż. W wypadku cery suchej i dojrzałej używamy do tego mleczka i toniku, natomiast cerę mieszaną i tłustą warto oczyścić żelem do mycia twarzy i wodą. Najlepszą porą do nakładania maseczki jest wieczór, bo wtedy mięśnie twarzy się rozluźniają, a skóra przygotowuje się do regeneracji.
Odżywcze składniki zawarte w maseczce znacznie szybciej oraz głębiej wchłaniają się pod wpływem ciepła, dlatego warto nakładać preparat podczas kąpieli w wannie.

Do suchej i wrażliwej cery powinno używać się maseczek nawilżających, zawierających najczęściej oleje roślinne, proteiny zbożowe i lipidy, uszczelniające naskórek oraz zapewniające mu odpowiedni poziom wilgoci. Wybierajmy przy tym maseczki o gęstej, kremowej konsystencji. Zawierają one więcej substancji natłuszczających, dlatego szybciej wzmocnią uszkodzoną przez słońce warstwę hydrolipidową. Maseczki nawilżające powinnyśmy stosować dwa razy w tygodniu, ale w wypadku kuracji po kąpielach słonecznych, możemy to robić nawet co drugi dzień, przed nałożeniem kremu na noc.

Cera tłusta i mieszana potrzebuje po lecie maseczek na bazie zielonej lub białej glinki, alg, drożdży lub kwasów owocowych, które delikatnie złuszczają naskórek, zwężają pory i ograniczają pracę gruczołów łojowych. Pamiętajmy jednak, że cera tłusta tak jak każda inna potrzebuje nawilżenia, dlatego maseczka powinna zawierać także składniki nawilżające. Oprócz tradycyjnych maseczek popularne są maseczki oczyszczające typu peel-off, mające formułę zastygającego żelu. Jeżeli jednak problemem są rozszerzone naczynka, nie należy stosować tego typu kosmetyku, bo może one jedynie pogorszyć sytuację.

Skóra dojrzała potrzebuje kosmetyku, który - oprócz substancji silnie nawilżających - zawiera także składniki o właściwościach regenerujących i liftingujących. Warto więc wybrać maseczkę bogatą w ceramidy, kwas liponowy, fitohormony z soi lub czereśni, wyciąg z kawioru czy kolagen. Działają one bardzo wszechstronnie: wygładzają, poprawiają elastyczność skóry, pobudzają odnowę komórkową. Maseczki do cery dojrzałej najczęściej stosuje się dwa, trzy razy w tygodniu, ale po widocznym pobycie na słońcu warto zafundować sobie intensywną kurację odmładzającą i nakładać preparat codziennie wieczorem, tuż po kąpieli, zamiast kremu na noc.
Takie kuracje fundowanej zmaltretowanej słońcem skórze pozwolą długo jeszcze cieszyć się piękną opalenizną i w złocistym odcieniu dzielnie wkroczyć w jesień.

07.08.2009
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spędzasz tegoroczny urlop?
| | | |