Zgodnie z ustawą dekomunizacyjną, samorządy do końca czerwca powinny uporządkować kwestie związane z nazwami ulic, placów, skwerów i osiedli, tak, by nazwy te nie nawiązywały do czasów słusznie minionych. W Tarnowie na czarnej liście znalazło się 13 nazw ulic i jednego osiedla. Nie brakuje wątpliwości i kontrowersji, które z pewnością znajdą odzwierciedlenie w planowanych konsultacjach.
Nazwy jednego osiedla i 13 ulic Doraźna Komisja d/s Nazewnictwa Ulic i Placów Publicznych Rady Miejskiej w Tarnowie zakwalifikowała do zmiany, w myśl obowiązującej ustawy dekomunizacyjnej.
Ustawa nakłada na samorządy uporządkowanie kwestii nazewnictwa do końca czerwca. Część z wytypowanych do zmiany nazw od razu wzbudziła kontrowersje i wątpliwości. Największe dotyczą Osiedla XXV-lecia PRL, choć dzisiaj powszechnie używa się już tylko nazwy Osiedle XXV-lecia. Spora grupa mieszkańców, nie tylko samego osiedla, ale i Tarnowa, nie wyobraża sobie zmiany tej, głęboko zakorzenionej, nazwy.
Wątpliwości wzbudzają także Bataliony Chłopskie, Polski Październik czy postać Władysława Broniewskiego. Komisja do spraw nazewnictwa obecnie zajmuje się weryfikacją wskazanych do zmiany nazwisk i nazw organizacji, a gdy ten etap dobiegnie końca, rozpoczną się konsultacje z mieszkańcami. Na samym końcu proponowane zmiany przedstawione zostaną na sesji Rady Miejskiej.
Nowe nazwy zostaną wybrane spośród propozycji złożonych w tzw.banku nazw przez samych mieszkańców.
Nazwy do zmiany:
ulica Stanisława Anioła
ulica Władysława Broniewskiego
ulica Mariana Buczka
ulica Batalionów Chłopskich
ulica Stanisława Fąfary
ulica Władysława Hibnera
ulica Bolesława Kowalskiego
ulica Polskiego Października
ulica Wincentego Rzymowskiego
ulica Lucjana Szenwalda
ulica Aleksandra Waszkiewicza
ulica Franciszka Zubrzyckiego
ulica Stanisława Ziai
Osiedle XXV-lecia PRL