Plon niesiemy, plon…

Dożynki to największe w roku święto rolników, stanowiące zwieńczenie ich całorocznej pracy. Zachowane w Polsce do dzisiejszych czasów obchody dożynkowe mają kilka wieków tradycji, choć ewoluując zmieniły znacznie swój charakter. Sierpień i wrzesień to miesiące, który obfitują w obchody dożynkowe na wsiach, w gminach i powiatach.

Najbliższy weekend, 15 i 16 sierpnia, obrodził w uroczystości dożynkowe organizowane przez poszczególne gminy regionu tarnowskiego. Tradycjom dożynkowym kultywowanym do dzisiaj będzie można przyglądnąć się choćby w Lipnicy Murowanej, Gnojniku, Ołpinach czy Marcinkowicach. Dożynki to od zawsze najważniejsze święto gospodarskie rolników, będące ukoronowaniem ich całorocznej pracy, obchodzone po zakończeniu wszystkich ważniejszych prac polowych i zebraniu plonów. W dawnej Polsce zwano je również Wieńcowem (od najważniejszego ich symbolu, wieńca ze zbóż i kwiatów) lub Okrężnem (od starodawnego obyczaju jesiennego obchodzenia, lub objeżdżania, czyli okrążania pól po uprzątnięciu zboża). Obchody dożynkowe zawsze rozpoczynały się wiciem wieńca, który zwykle miał kształt wielkiej korony lub koła. Dawniej umieszczano w nich także żywe koguty, kaczątka lub małe gąski, co miało zapewnić piękny i zdrowy inwentarz w przyszłości. Wieniec dożynkowy przechowywano w stodole, aż do następnego roku, do nowego siewu, a wykruszone z niego ziarna wsypywano do worków z ziarnem siewnym.

Dożynki dzisiaj pozostają świętem rolniczym, religijnym i dziękczynnym. Ale tak jak dawniej formują się barwne pochody dożynkowe z wieńcami, które rolnicy składają w kościołach. A uroczystości kończą się zabawą wyrażającą radość z zebranych plonów.

Schemat jest zawsze taki sam. Najpierw msza święta, potem przemarsz dożynkowego korowodu, prezentacja wieńców, pokaz obrzędów dożynkowych, konkurs na najpiękniejszy wieniec i na koniec zabawa taneczna. Inna atrakcje jakie towarzyszą imprezie zależą już wyłącznie od inwencji i zasobności organizatorów.

W najbliższy weekend dożynki odbędą się m.in.:
15.08 – Buczyna gm. Bochnia, początek godzina 17.00
Isep gm. Wojnicz, początek godzina 11.30
Lipnic Murowana, początek godzina 16.00
16.08 – Gnojnik, początek godzina 14.30
Marcinkowice gm. Radłów, początek godzina 12.00
Ołpiny gm. Szerzyny, początek godzina 14.30
13.08.2009
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |