W Parku Strzeleckim w Tarnowie podpisano 5 maja umowę, dzięki której do budżetu miasta trafi prawie pięć milionów złotych przeznaczonych na rewitalizację parku Strzeleckiego. Koszt prac wyniesie ponad dziewięć milionów złotych, a rewitalizacja potrwać ma do końca przyszłego roku.
Renowacja mauzoleum generała Bema, modernizacja fontanny i stawu, remont i oświetlenie alejek oraz nasadzenie nowych roślin – to główne założenia projektu rewitalizacji Parku Strzeleckiego w Tarnowie. - Chodzi o odtworzenie historycznego wyglądu parku, przywrócenie mu dawnego, utraconego piękna – podkreśla prezydent Tarnowa Roman Ciepiela.
Całość prac ma kosztować ponad dziewięć milionów złotych, a prawie pięć milionów zostało Tarnowowi przyznane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. 5 maja, umowę w sprawie dofinansowania podpisali prezydent Tarnowa i Stanisław Sorys, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego,.
Dzięki modernizacji Park Strzelecki odzyska pierwotny charakter i wypięknieje. Odtworzony zostanie jego pierwotny, przemyślanie zaplanowany układ i krajobrazowa kompozycja. Wszystkie prace będą prowadzone zgodnie z projektem, zaakceptowanym przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, bo park jest terenem zabytkowym.
Spore zmiany czekają parkową zieleń. W ramach modernizacji posadzonych zostanie blisko 1 100 krzewów, 80 drzew liściastych i około 30 drzew iglastych. Planowane jest też nasadzenie około 150 tysięcy bylin, które spowodują, że park od wiosny do jesieni będzie barwny i pachnący.
W miejscu dawnej strzelnicy powstanie Sensoryczny Ogród Sztuk – skomponowany tak, aby rosnące w nim rośliny oddziaływały nie tylko na zmysł wzroku odwiedzających park, ale też na zmysły dotyku, smaku i węchu. Wszystkie rośliny, które pojawią się w parku, wraz z tymi już obecnymi, zostaną dobrane tak, aby park był atrakcyjny wizualnie przez cały rok. Drzewostan zostanie poddany gruntownej pielęgnacji, a najbardziej godne uwagi egzemplarze – odsłonięte. Parkowa zieleń zostanie uporządkowana, bo przez ostatnie lata jej chaotyczny i niekontrolowany wzrost sprawił, że Park Strzelecki całkowicie zatracił swój pierwotny charakter.
Rewaloryzacja obejmie bramy wejściowe do parku, fontannę, Mauzoleum Bema, staw, który zostanie wyposażony w filtry oraz wszystkie parkowe alejki. Zostaną one rozebrane, a potem – wyłożone na nowo, tak, aby miały jednakową nawierzchnię. – Ten park to jedno z najchętniej odwiedzanych przez tarnowian miejsc w mieście. Obecnie nie jest w najlepszym stanie, dlatego jego rewitalizacja to świetna informacja nie tylko dla mieszkańców, ale także dla turystów, którzy w ostatnich latach coraz chętniej odwiedzają Tarnów – mówi Stanisław Sorys.
Prace nad modernizacją Parku Strzeleckiego rozpoczną się jeszcze w tym roku i potrwać mają do końca 2018 roku. W czasie ich trwania park będzie dostępny dla mieszkańców.
Park Strzelecki liczy ponad osiem hektarów powierzchni. Został założony w 1866 roku.