Kolejna edycja Tygodnia Bibliotek rozpocznie się 8 maja, w Dniu Bibliotekarza. Tegoroczna akcja przebiega pod hasłem „Biblioteka. Oczywiście!”. W Tygodniu Bibliotek uczestniczy także Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliusza Słowackiego w Tarnowie. Organizatorzy zapraszają m.in. na spotkania autorskie, warsztaty i wystawy.
Przed nami kolejna edycja Tygodnia Bibliotek – programu organizowanego już po raz 14 przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, branżową organizację bibliotekarską. W Tygodniu Bibliotek uczestniczy również Miejska Biblioteka Publiczna w Tarnowie.
Tegoroczna akcja przebiega pod hasłem „Biblioteka. Oczywiście!” i rozpoczyna się tradycyjnie w dniu 8 maja, w którym obchodzony jest Dzień Bibliotekarza. Głównym jej założeniem jest zwrócenie uwagi na bibliotekę i jej zbiory, wzbudzenie w czytelnikach potrzeby odwiedzenia tej placówki i sięgnięcia po książkę.
Program Tarnowskiego Tygodnia Bibliotek jest w tym roku wyjątkowo bogaty. Udało się zaprosić trzech autorów bardzo popularnych książek - Sławomira Kopra, autora najbardziej poczytnych obecnie książek historycznych, Agnieszkę Opolską, autorkę związaną z Tarnowem, której książka „Anna May” wygrała czwartą edycję konkursu „Literacki Debiut Roku” oraz Ewę Nowak, autorkę znanych i lubianych powieści dla nastolatków. Zaplanowano również warsztaty ilustratorskie i wystawy.
Ponadto biblioteka zaprasza najmłodszych na plebiscyt na najaktywniejszego czytelnika Działu dla Dzieci i Młodzieży „Bibliożerca Roku 2016”, który odbędzie się 10 maja, o godz. 13.00 w Dziale dla Dzieci i Młodzieży. W wielu filiach przez cały czas trwania Tygodnia Bibliotek będą także zajęcia literackie i seanse głośnego czytania dla dzieci, a także bookcrossingowa akcja uwalniania książek.
Wstęp na wszystkie wydarzenia Tygodnia Bibliotek 2017 jest bezpłatny.
Program:
8 maja
Warsztaty ilustratorskie dla dzieci z Joanną Babulą
Joanna Babula - absolwentka podyplomowych studiów na wydziale malarstwa ASP w Krakowie. Od blisko 10 lat zajmuje się ilustracją dziecięcą w specyficznym zakresie książeczek edukacyjnych. Jest pomysłodawczynią scenariuszy wielu publikacji, które autorsko opracowuje graficznie i przygotowuje do druku. Współpracuje z największymi wydawcami w Polsce m.in. Wydawnictwo Olesiejuk, Grupa Wydawnicza Foksal, Zielona Sowa.
Filia nr 18, ul. Romanowicza 38B, 8 maja, godz. 9.30
9 maja
Agnieszka Opolska – spotkanie autorskie
Agnieszka Opolska – ur. w 1982 r. Ukończyła socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim i studiowała grafikę na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Przez ponad 12 lat związana z Tarnowem i regionem tarnowskim, gdzie włączała się w pracę lokalnych instytucji na rzecz dzieci i młodzieży. Ostatecznie swoją przyszłość związała z Wielką Brytanią, gdzie założyła własne przedszkole. Zadebiutowała powieścią „Anna May”, która wygrała IV edycję konkursu „Literacki Debiut Roku”, organizowanego przez Wydawnictwo Novae Res. A teraz powraca z nową powieścią pt: „Róża”, wydaną we własnym wydawnictwie.
Filia nr 9, ul. Krzyska 116, godz. 9.00
10 maja
Warsztaty biblioterapeutyczne i ilustratorskie dla dzieci z Katarzyną Kurdziel
Katarzyna Kurdziel – dziennikarka, ilustratorka książek dla dzieci współpracująca z krakowskim wydawnictwem Petrus.
Filia nr 17, ul. Westerplatte 8a, godz. 10.00
„Bibliożerca Roku 2016”
Plebiscyt na najaktywniejszego czytelnika Działu dla Dzieci i Młodzieży w podziale na dwie kategorie wiekowe: 0-12 i 13-19 lat. Na tych którzy „pożarli” najwięcej książek czekają upominki.
Dział dla Dzieci i Młodzieży, ul. Staszica 6, godz. 13.00
11 maja
Warsztaty biblioterapeutyczne i ilustratorskie dla dzieci z Katarzyną Kurdziel
Filia nr 5, ul. Ks. Bajdy 27, godz. 9.00
„Chrystusik od pól”
Wernisaż wystawy prac Łukasza Wojtanowskiego oraz uczniów Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie. Literackim motywem przewodnim prac jest wiersz Aleksandra Błoka pt: „Staruszka i diablęta”.
Galeria Niebieska, ul. Krakowska 4, godz. 17.00
12 maja
Sławomir Koper – spotkanie autorskie
Spotkanie ze znanym historykiem, absolwentem Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, autorem m. in.: „Tajemnic i sensacji świata antycznego”, „Miłości, seksu i polityki w starożytnej Grecji i Rzymie”, „Śladami pierwszych Piastów”, „Spaceru po Lwowie”, „Życia prywatnego elit II Rzeczypospolitej”. Specjalizuje się w okresie międzywojennym dziejów Polski i dziejach inteligencji w PRL. Wychodząc z założenia, że życie prywatne, z jego wszystkimi składnikami jest ważną częścią biografii każdego człowieka, porusza tematy z reguły pomijane przez innych badaczy.
Filia nr 8, ul. Traugutta 1, godz. 17.30
15 maja
Ewa Nowak – spotkanie autorskie dla gimnazjalistów
Autorka felietonów, opowiadań oraz powieści dla dzieci i młodzieży. Jej twórczość podpowiada młodym, jak sobie radzić sobie w relacjach z rodzicami i rówieśnikami. Odnosi się do wartości takich jak uczciwość, szczerość wobec siebie i innych, przyjaźń, miłość i szacunek dla drugiego człowieka.
Filia nr 9, ul. Krzyska 116, godz. 9.00
Agnieszka Opolska – spotkanie autorskie. Promocja książki pt; „Róża”.
Wypożyczalnia dla Dorosłych, ul. Staszica 6, godz. 17.00
16 maja
Wernisaż wystawy poplenerowej malarstwa i rysunku
Autorami prac są uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych w Tarnowie.
Filia nr 8, ul. Traugutta , godz. 18.00
17 maja
„Kalejdoskop wspomnień” – spotkanie autorskie z Marią Kwater
Poetyckie spotkanie z Marią Kwater – tarnowską poetką, które poprowadzi Zbigniew Mierosławski.
Galeria Niebieska, ul. Krakowska 4, godz. 17.30
Imprezy towarzyszące:
Bookcrossing – akcja uwalniania książek
Biblioteka przy ul. Staszica 6 oraz filie na terenie miasta
8-15 maja w godz. pracy MBP
„ABC wiedzy o książce i bibliotece"
Spotkania z klasami i grupami przedszkolnymi zapoznające młodych czytelników z działalnością biblioteki.
Filia nr 9, ul. Krzyska 116, (terminy uzgadniane indywidualnie)
„Tylko bez całowania!”
Dyskusja na tematy zawarte w książce Grzegorza Kasdepke „Tylko bez całowania !”, która w zabawny sposób opowiada o tęsknocie, zazdrości i wstydzie jednocześnie tłumacząc, jak sobie radzić z tymi uczuciami.
Filia nr 17, ul. Westerplatte 8a, (termin do uzgodnienia)
„Duch wspólnoty”
Praca z dziećmi przedszkolnymi na bazie edukacyjnej książeczki „Jak dobrze być razem!” – o pomaganiu sobie nawzajem i zdobywaniu przyjaciół.
Filia nr 17, ul. Westerplatte 8a, (termin do uzgodnienia)