Zrobiło się cieplej, przez co częściej pragnienie daje o sobie znać. Dietetycy radzą, by najwięcej wypijać wody mineralnej. Można ją nalać z kranu. Wykonywane systematycznie badania gwarantują, że jej picie bez przegotowania nie szkodzi zdrowiu.
Dzienne zapotrzebowanie dorosłej osoby na wodę wynosi według różnych specjalistów od dwóch do dwóch i pół litra wody. Jeśli nie wypijemy jej 1,5 litra w ciągu dnia, możemy się poczuć znużeni i osłabieni. Mogą nawet wystąpić zawroty głowy i drżenie rąk. Oznacza to, że poziom elektrolitów w organizmie drastycznie się obniżył.
Wiele osób nadal nie docenia ekologicznych, ekonomicznych i zdrowotnych korzyści płynących z zastępowania „kranówką” napojów i wody butelkowanej. Tymczasem warto pić wodę z kranu, ponieważ jest tania, zdrowa, a w Tarnowie - zdaniem wielu odbiorców - ponadto dobrze smakuje. Znajduje się wciąż pod ścisłym nadzorem służb sanitarno-epidemiologicznych, a jej jakość regulują przepisy – te same, które obowiązują producentów wody butelkowanej. Aktualne wyniki kontroli jakości wody, którą dostarczają Tarnowskie Wodociągi, można na bieżąco weryfikować na stronie internetowej spółki.
Tarnowska woda wodociągowa jest wodą średnio zmineralizowaną - zawiera ok. 150 - 250 mg substancji mineralnych w formie węglanu wapnia w litrze. Minerały odpowiadają za powstawanie kamienia na urządzeniach grzewczych, często na herbacie tzw. kożucha, lecz ich obecność jest niezbędna dla organizmu. - Tarnów i okolice jest zaopatrywane z trzech źródeł wody, a jakość wody w sieci stanowi wypadkową parametrów wody z poszczególnych ujęć. Stacja Uzdatniania Wody w Zbylitowskiej Górze zasilana jest wodą powierzchniową z Dunajca, stacje w Kępie Bogumiłowickiej i w Tarnowie – Mościcach zasilane są wodą podziemną ze studni infiltracyjnych. Bezpieczeństwo odbiorców wody w sieci gwarantuje nowoczesny sposób uzdatniania oraz ciągły system monitoringu jakości wody. Woda pobierana bezpośrednio z Dunajca ma mniejszą twardość. To parametr, o który jesteśmy pytani najczęściej, ponieważ ma on znaczenie dla właściwego użytkowania zmywarek do naczyń. Dlatego aktualną twardość produkowanej wody podajemy w sumie w czterech jednostkach, którymi posługują się producenci zmywarek dostępnych na rynku – mówi dr Tadeusz Rzepecki, prezes Tarnowskich Wodociągów.
Generalnie w zakresie twardości woda tarnowska jest w środku przedziału uznanego za najbardziej wskazany. Zbyt twarda woda powoduje kamień w czajnikach, w skrajnych przypadkach i przy skłonnościach organizmu grozi kamicą nerkową. Zbyt miękka - nie zapewnia dostarczenia organizmowi wystarczającej ilości składników mineralnych, podczas gdy szybko wypłukiwane są z organizmu głównie wapń i magnez.
Trzeba także pamiętać, że na jakość wody mogą wpływać również skorodowane i zanieczyszczone instalacje wewnątrz starych budynków. - Lokatorzy takich nieruchomości dla pewności o swoje zdrowie po kilkudniowym okresie nieobecności w domu powinni spuścić nieco wody z sieci i wykorzystać ją w celach gospodarczych, a nie do spożycia – podsumowuje prezes Rzepecki.