Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie zaprasza 30 maja na kolejne Seminarium Naukowe. Organizatorem seminariów jest Dział Badań Naukowych PWSZ. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 13.00 w sali C302 Centrum Nowych Technologii Instytutu Politechnicznego. Wstęp jest wolny.
Na ko;lejne Seminarium Naukowe zaprasza 30 maja Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie.
Tym razem organizatorzy cyklicznych spotkań środowiska naukowego z przedstawicielami biznesu i gospodarki zapraszają do dyskusji na tematy, które rozpalają Polaków, nie tylko naukowców. Pierwszy prelegent zaprezentuje bowiem rewolucyjne wręcz dodatki ograniczające szkodliwą emisję podczas spalania węgla, a drugi odpowie na pytanie czy i jak tzw. Big Data wpływają na nasze życie. Organizatorem seminariów jest Dział Badań Naukowych PWSZ.
Czy można ekologicznie spalać węgiel stosując specjalne dodatki paliwowe? W kontekście rozpoczętej w Polsce nie tak dawno debaty na temat skutecznych sposobów walki ze smogiem, pytanie to wydaje się bardzo „na czasie”. Odpowiedzi na nie udzieli specjalista w tym zakresie, dr inż. Marek Chyc z Zakładu Ochrony Środowiska Instytutu Matematyczno-Przyrodniczego PWSZ. - Zaprosiłem go do prezentacji swoich badań w tym zakresie, gdyż wnioski z nich płynące są bardzo ciekawe w kontekście wspomnianej walki ze smogiem, która - nomen omen - rozpaliła mieszkańców Małopolski - mówi dr Rafał Kurczab, szef Działu Badań Naukowych PWSZ, pomysłodawca seminariów naukowych. - Dr Chyc opatentował specjalne dodatki, dzięki którym można skutecznie ograniczyć szkodliwą emisję z pieców węglowych.
- Prezentacja w bardzo przystępny sposób wyjaśni rolę składników dodatków paliwowych w procesie spalania paliwa. Przedstawione zostaną dodatki paliwowe, które ze względu na skład chemiczny mogą powodować obniżenie emisji jednych zanieczyszczeń kosztem zwiększenia emisji innych. Będą też porady dla „domowych” użytkowników kotłów C.O. - zachęca dr inż. Marek Chyc.
Drugim prelegentem będzie dr Marcin Żelawski. Naukowiec Katedry Matematyki Obliczeniowej Instytutu Informatyki i Matematyki Komputerowej Uniwersytetu Jagiellońskiego, który opowie o Big Data. - To pojęcie jest ostatnio bardzo popularne. Co się za nim kryje? To nic innego jak szukanie, gromadzenia i przetwarzanie przeróżnych danych z ogólnie dostępnych źródeł. W wyniku ich odpowiedniego przetwarzania tworzony jest np.: profil konsumenta, który wykorzystuje się później do zwiększenia sprzedaży, czy danych medycznych do tworzenia modeli wspierających wczesne wykrywanie np. raka - wyjaśnia dr Kurczab.
- Topologiczna Analiza Danych (TDA) jest bardzo ciekawym i innowacyjnym podejściem na niesłychanie dynamicznie rozwijającym się rynku Big Data. Istota TDA opiera się na obserwacji, że dane układają się w pewne kształty i struktury, które mogą pozwolić nam lepiej zrozumieć informację ukrytą w tych danych, zgodnie z zasadą Data has Shape, Shape has Meaning (Ayasdi). TDA przydatna jest szczególnie do bardzo złożonych i zaszumionych danych - mówi dr Żelawski.
Spotkanie rozpocznie się 30 maja o godzinie 13.00 w sali C302 Centrum Nowych Technologii Instytutu Politechnicznego. Wstęp jest wolny.