Stowarzyszenie Projekt Tarnów zaprasza na otwarte spotkanie poświęcone tematyce funkcjonowania ruchów miejskich w Tarnowie. Spotkanie odbędzie się w biurze Stowarzyszenia w Rynku 9. Ruchy miejskie to formalne i nieformalne zrzeszenia osób chcących działać dla lokalnej społeczności.
W piątek, 9 czerwca o godzinie 19.00, w biurze stowarzyszenia Projekt Tarnów (Rynek 9/7) odbędzie się otwarte spotkanie poświęcone tematyce funkcjonowania ruchów miejskich w Tarnowie.
Ze społecznikami i aktywistami organizacji pozarządowych z Tarnowa spotkają się przedstawiciele ruchów miejskich ze Śląska, Krakowa i Warszawy.
Cel spotkania, jak deklarują organizatorzy, to transfer dobrych praktyk w zakresie organizacji ruchów miejskich, udziału obywateli w podejmowaniu decyzji dotyczących lokalnej społeczności, układaniu relacji z lokalnymi władzami o autorytarnych zapędach. Do Tarnowa przyjadą m.in.: Olaf Swolkień (Instytut Spraw Obywatelskich), Petros Tovmasyan (Klaster Innowacji Społecznych), Andrzej Parecki (Gliwicka Rada Rowerowa), Bartosz Rybczak (Ośrodek Studiów o Mieście) oraz Piotr Czarnojańczyk (Instytut Rozwoju Rynku Pracy).
Ruchy miejskie to formalne i nieformalne zrzeszenia osób chcących działać dla lokalnej społeczności. Zajmują się szerokim spektrum różnych spraw począwszy od zagospodarowania zdegradowanych przestrzeni w miastach, przez organizację i animację czasu wolnego, politykę mieszkaniową, ochronę zabytków czy promocję ruchu rowerowego. Ich najważniejszą cechą jest oddolność i orientacja na sprawy osierocone przez lokalne władze czy biznes i zarazem odpowiadające na potrzeby mieszkańców. Główną formą działania ruchów miejskich spotkania, debaty, konferencje, burze mózgów. Ruchy miejskie piszą pisma do władz, informują mieszkańców o ich działaniach, uczestniczą w konsultacjach społecznych, wnioskują o dostęp do informacji publicznej.