Marcin Hycnar objął obowiązki

 Marcin Hycnar, aktor i reżyser, objął od 1 czerwca obowiązki dyrektora artystycznego tarnowskiego teatru. 7 czerwca przedstawił swoje plany i projekty na konferencji prasowej. Pierwszą jesienną premierą Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie będzie sztuka współczesnego irlandzkiego autora Martina McDonagha „Porachunki z katem”. Pokaz premierowy odbędzie się 15 września.

 

Od 1 czerwca funkcję dyrektora artystycznego w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, objął pochodzący z Tarnowa, aktor, reżyser, Marcin Hycnar. W wieku 12 lat debiutował ona na deskach tarnowskiej sceny, w tytułowej roli w spektaklu „Mały Książę” zrealizowanym przez Cezarego Domagałę.

Pierwszą premierą Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie w nadchodzącym sezonie będzie sztuka współczesnego irlandzkiego dramatopisarza i reżysera filmowego Martina McDonagha „Porachunki z katem. Ta czarna komedia została nagrodzona najbardziej znaczącym brytyjskim wyróżnieniem teatralnym – Laurence Olivier Award za rok 2015 w kategorii „najlepsza nowa sztuka”, a w czerwcu 2016 roku otrzymała nagrodę South Bank Sky Arts Award.

Premiera spektaklu w reżyserii Marcina Hycnara, ze scenografią i kostiumami Julii Skrzyneckiej i muzyką Mateusza Dębskiego, odbędzie się 15 września i zainauguruje tegoroczny Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia. - „Porachunki z katem” to nie jedyna prapremiera, jaką zamierzamy zrealizować. W sezonie 2017/2018 aż trzy tytuły zostaną wystawione po raz pierwszy na polskiej scenie teatralnej - podkreśla Marcin Hycnar

Kolejne spektakle zaplanowane na nowy sezon przygotują zaproszone do Tarnowa reżyserki. Pierwszą inscenizacją zrealizowaną pod hasłem „kobiety o kobietach” będzie „Poskromienie złośnicy” Williama Shakespeare’a w interpretacji Anny Gryszkówny. Premiera spektaklu odbędzie się w wieczór sylwestrowy.

25 marca przyszłego roku teatr pokaże „Balladynę” Juliusza Słowackiego w reżyserii Bożeny Suchockiej.

Pod koniec kwietnia na małej scenie odbędzie się prapremiera spektaklu „Siostra twojej siostry” w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz na podstawie scenariusza filmowego Lynn Sheltonn. To pełna czułości i momentami bardzo dowcipna opowieść o skomplikowanej relacji dwóch sióstr i przyjaciela jednej z nich. Czas spędzony wspólnie w położonym na odludziu domu doprowadzi do ujawnienia skrywanych uczuć i niewypowiedzianych pragnień.

Na początku czerwca w niesamowity świat „Akademii Pana Kleksa” najmłodszych widzów przeniesie Daria Kopiec, absolwentka Wydziału Operatorskiego PWSTiF w Łodzi i studentka Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. Spotkanie z Ambrożym Kleksem, magistrem spraw zmyślonych i wiedzy niepojętej, oraz jego niesfornymi podopiecznymi będzie niezapomnianą podróżą do świata wyobraźni, w którym nic nie jest niemożliwe.

Ostatnią premierą sezonu będzie spektakl „Heroiny”, na podstawie autorskiego scenariusza reżyserki i dramatopisarki Agaty Biziuk, napisanego specjalnie dla tarnowskiego teatru. To próba spojrzenia na dobrze znane z polskiej historii postaci kobiece pod zupełnie nowym kątem – zbiór opowieści o tych, które historia pozostawiła w cieniu słynnych mężów, ojców i braci, o królewskich żonach i kochankach, bez których losy naszego kraju potoczyłyby się bez wątpienia zupełnie inaczej. Premiera spektaklu planowana jest na 17 czerwca 2018 roku na scenie underground.

08.06.2017
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |