W Biurze Wystaw Artystycznych w Tarnowie otwarta zostanie 24 czerwca o godzinie 18.30 wystawa „Teatr lalek Jerzego Koleckiego”. Prace autora, urodzonego we Wróblowicach, a przez wiele lat związanego z Teatrem Lalek Rabcio w Rabce-Zdroju, będzie można oglądać do 10 września.
Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie zaprasza 24 czerwca o godzinie 18.30 na wernisaż wystawy „Teatr lalek Jerzego Koleckiego”. To pierwsza monograficzna wystawa projektów scenografii tego wyjątkowego artysty.
Jerzy Kolecki urodził się 1925 roku we Wróblowicach w powiecie tarnowskim, dorastał w Ciężkowicach. Naukę w III Gimnazjum w Tarnowie przerwał wybuch II wojny światowej. W czasie wojny był żołnierzem Armii Krajowej (pseudonim „Liść”), a w latach 1947 – 1952 studentem na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni prof. Zbigniewa Pronaszki.
Po ukończeniu studiów zamieszkał w Rabce, gdzie rozpoczął pracę w Teatrze Lalek Rabcio, który wówczas nazywał się „Rabcio Zdrowotek”. Początkowo był aktorem (1953 – 1961), a z czasem także autorem scenografii, dyrektorem i kierownikiem artystycznym (1961 – 1977). Do najważniejszych inscenizacji z tego okresu działalności Koleckiego i rabczańskiego teatru należą „O Zwyrtale muzykancie”, „Królowa Śniegu” i „Cudowna lampa Aladyna”, wszystkie zrealizowane w reżyserii Joanny Piekarskiej.
Tworzył również na zamówienie większości teatrów lalkowych w Polsce. Projektował także plakaty i wydawnictwa teatralne, testując przy tym nowe metody druku, które wyraźnie odbiegają od wykorzystywanych ówcześnie szablonów. Twórczość Koleckiego jest dziś na nowo odkrywana przez artystów młodszych pokoleń, m.in. Paulina Ołowska prezentowała swoje prace zainspirowane Koleckim w Nowym Jorku i w Warszawie.
Kuratorem wystawy jest Karol Hordziej. Na kuratorskie oprowadzanie organizatorzy zapraszają 2 lipca i 5 sierpnia o godzinie 15.00.
- Obecnie zachowała się tylko niewielka część lalek, scenografii i projektów, niemożliwe jest zatem stworzenie wystawy, która stanowiła by kompletny przegląd realizacji scenografii Koleckiego. Jego działalność została również praktycznie całkowicie pominięta przez autorów opracowań poświęconych teatrowi lalkowemu w Polsce, zarówno tych wydawanych w latach, w których Kolecki kierował teatrem „Rabcio”, jak również późniejszych. Krótkie wzmianki dotyczą najczęściej folkloru w teatrze i sprowadzają się do jednego zdania – pisze m.in. kurator wystawy Karol Hordziej.
Prace Jerzego Koleckiego będzie można oglądać do 10 września. Tego dnia BWA zaprasza także, o godzinie 15.00, na promocję albumu „Jerzy Kolecki. Scenografie”.