13 września o godzinie 18.00 w Galerii Tarnowskiego Centrum Kultury odbędzie się wernisaż pokonkursowej wystawy Grand Press Photo 2017. Wystawa prezentuje ponad 200 zdjęć wykonanych przez najlepszych fotoreporterów w Polsce. Prace będzie można oglądać w Tarnowie do 30 września.
Do obejrzenia ponad 200 najlepszych zdjęć prasowych 2016 roku zapraszają Tarnowskie Centrum Kultury i Zakłady Mechaniczne Tarnów oraz magazyn „Press”. Na wystawie zaprezentowanych zostanie 68 finałowych zdjęć pojedynczych, 10 fotoreportaży, dwa nagrodzone projekty dokumentalne i jedno portfolio. Wernisaż odbędzie się w TCK 13 września o godzinie 18.00.
Organizowany przez „Press” Ogólnopolski Konkurs Fotografii Prasowej Grand Press Photo to najbardziej prestiżowy w Polsce środowiskowy konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, agencjach fotograficznych oraz freelancerów. Tradycją tego konkursu jest, że przewodniczącym jury i osobą, do której należy decydujący głos przy wyborze nagrodzonych zdjęć, jest laureat World Press Photo. Dotychczas byli to: Francesco Zizola, Claus Bjorn Larsen, Jean-Marc Bouju, Eric Grigorian oraz Spencer Platt, Finbarr O’Reilly, Lucian Perkins, Jodi Bieber, Samuel Aranda, Paul Hansen, Christopher Morris, Kadir van Lohuizen. Oprócz laureata World Press Photo w jury konkursu zasiadają zawodowi fotoreporterzy i fotoedytorzy. - W finale mieliśmy kilka fotografii na stole. Wybór Zdjęcia Roku to jest zawsze proces, podczas którego wymieniamy się opiniami i przekonujemy się, jak dane zdjęcia na nas oddziałują – mówi Francesco Zizola z agencji NOOR, przewodniczący jury. - Wybrane przez nas Zdjęcie Roku ma w sobie coś wyjątkowego z kilku powodów. Jest to związane z jego narracją, z historią, jaką ilustruje, lecz jest w nim też coś ponad to, pewna wartość, która nadaje mu wymiar uniwersalny. Ta fotografia daje nam okazję do zastanowienia się nad rolą kobiety we współczesnym społeczeństwie.
Autorem Zdjęcia Roku jest Anna Bedyńska, a zwycięska fotografia przedstawia Wasilija i jego matkę, która poświęciła życie na walkę z systemem rosyjskiego sądownictwa, by wyciągnąć syna z kolonii karnej gdzie spędził 13 lat, udowadniając, że jest jednak niewinny.
Wśród zdjęć pojedynczych i fotoreportaży nagrody przyznano w kategoriach: „Wydarzenia”, „Życie codzienne”, „Ludzie”, „Sport”, „Środowisko”, „Kultura i rozrywka”, „Portret”. W nowej kategorii – „Portfolio”- mogli konkurować studenci szkół fotograficznych, wydziałów i kierunków ze specjalizacją fotografia, którzy nie zajmują się zawodowo fotografią prasową.
W konkursie nagrodzono zdjęcie Tadeusza Koniarza, tarnowskiego fotoreportera, który otrzymał w kategorii „Życie Codzienne” Nagrodę Adobe i Adobe Stock, za zdjęcie małżonków, artystów ludowych w Miedzianej Górze, których domem od kilku lat jest przyczepa kempingowa.
W osobnym konkursie Photo Book wybrano najlepszą książkę fotograficzną – tytuł Photo Book of The Year 2016 otrzymała książka „Nibyland” autorstwa Adama Lacha. Projekt „Nibyland” to obserwacja codzienności mieszkańców gminy Września, niewielkiego regionu w zachodniej Polsce.
Wystawa czynna będzie do 30 września.