Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Skawina, Niepołomice, Andrychów i po raz pierwszy Chrzanów. W siedmiu miastach Małopolski odbędzie się w tym roku Małopolska Noc Naukowców. Organizatorzy zapraszają 29 września od godziny 17.00.
Małopolska Noc Naukowców to popularnonaukowe wydarzenie, podczas którego zajrzeć można w zazwyczaj niedostępne zakamarki uczelni, laboratoriów i innych instytucji naukowych zajmujących się na co dzień ciekawymi badaniami naukowymi i tworzeniem nowoczesnych technologii oraz produktów. Jego główną ideą jest popularyzacja nauki wśród mieszkańców Małopolski, przybliżenie dzieciom i młodzieży zawodu naukowca, a także zachęcenie ich do wyboru kariery naukowej.
Przedsięwzięcie organizowane jest rokrocznie od 2007 roku. Tegoroczna edycja odbędzie się 29 września w siedmiu miastach regionu, w tym w Tarnowie. Organizatorzy zapraszają od godziny 17.00.
W Tarnowie spora gratka czeka na osoby interesujące się chemią. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. przygotowało wiele eksperymentów, w których każdy będzie mógł poczuć się jak Ignacy Łukasiewicz – polski pionier przemysłu naftowego w Europie, i odkryć gazy pełne energii czy wszędobylskie cząsteczki, a także sprawdzić dlaczego żółta gumowa kaczuszka nigdy nie tonie.
To, że każdy może być chemikiem udowodnią w I Liceum Ogólnokształcącym. Tam także przygotowano wiele zabaw fizycznych - wahadło Foucaulta, wstającego bączka, fontannę cieplną czy sprytną plastelinę.
Energetycznie, kolorowo, a na pewno ciekawie będzie z kolei w Zespole Szkół Technicznych. Nie tylko człowiek może lewitować – udowodnią to pracownicy Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4, którzy „zmuszą” do tego folię, piłkę, a także pokażą czym jest chemiczne jo-jo, przekonają, że niemożliwe jest możliwe, tylko trzeba nad tym pracować, zrobią coś z niczego oraz zabiorą w podróż po Afryce. Ryczącego misia i zielonego duszka będzie można spotkać w III LO, a oprócz tego chmurę zamkniętą w butelce, matematyczne wyszywanki, płonący lód, doświadczenia z KMn04, młynek i dzwonki Franklina, maszynę Wimshursta i chemiczny wulkan.
O tym czym jest foton można będzie się przekonać w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych, a pokazy antygrawitacyjnej lewitacji elektromagnetycznej i zabawy laserami zaproponuje Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2.
Blok operacyjny dla niewtajemniczonych to propozycja Zespołu Przychodni Specjalistycznych Sp. z o.o., gdzie możne też będzie przekonać się czym jest koktajl dla wampira czy przejść szybki kurs pierwszej pomocy.
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa proponuje natomiast wyprawę do chemicznej galaktyki, żeby sprawdzić czy jesteśmy sami we wszechświecie, a także zaprzyjaźnienie się z kropkami kwantowymi. Dla spragnionych ruchu przygotowano aktywną propozycję: skiking, nartorolki, wspinaczkę ściankową, bocking i skaczące szczudła, a dla tych mniej aktywnych – pokazy: gimnastyki akrobatycznej, skoki, piramidy, break dance i występy cheerleaderek. Inne propozycje to: lisie przygody i poetycki underground. Z kolei tajemnice radia zdradzi Radio RDN Małopolska.