Nowa karetka i dodatkowe pieniądze...

 Rozmowa z Jackiem Hudymą, etatowym członkiem Zarządu Powiatu Tarnowskiego

Tarnowskiemu Starostwu udało się pozyskać dofinansowanie do zakupu kolejnej karetki. Gdzie będzie stacjonowała i jaki teren obsługiwała?

O pieniądze na kolejną kartkę staraliśmy się już w ubiegłym roku, ale po analizach potrzeb okazało się, że nowe ambulanse bardziej potrzebne są w innych częściach Małopolski. Tematu jednak nie odpuściliśmy i w tym roku ponowiliśmy starania. Dzięki wsparciu ze strony Wicewojewody Małopolskiego Józefa Gawrona, który zresztą pomaga nam w wielu innych przedsięwzięciach, otrzymaliśmy na zakup karetki 500 tysięcy złotych. Pogotowie z własnych środków będzie musiało dołożyć jedynie w granicach 30 - 50 tys. zł. Będzie to karetka bardzo dobrej jakości - z pełnym osprzętem i z napędem na cztery koła, gdyż chcemy, aby obsługiwała tereny górzyste, gdzie dojazd do wzywającego pomocy z naturalnych względów jest utrudniony. Będzie stacjonowała w filii naszego pogotowia w Gromniku.

A co z nową filią pogotowia w Wietrzychowicach? Temat nadal jest aktualny?

Oczywiście. Działamy w tym kierunku, aby w tej miejscowości jak najszybciej była karetka pogotowia i dojazd do ościennych miejscowości był znacznie szybszy. Wniosek w sprawie przyznania dodatkowego zespołu wyjazdowego ratowników przez władze powiatu został złożony i czekamy na jego pozytywne rozpatrzenie. Wietrzychowice to najbardziej wysunięta na północ gmina powiatu tarnowskiego i utworzenie tam filii pogotowia zdecydowanie zwiększyłoby bezpieczeństwo mieszkańców. Warto pamiętać, że gdy w grę wchodzi ludzkie życie nieraz liczą się minuty. Według wstępnych planów filia mogłaby się mieścić w budynku Urzędu Gminy Wietrzychowice.

W tarnowskim pogotowiu wprowadzany jest nowy system powiadamiania ratunkowego. Na czym polegać będą zmiany?

To będą przede wszystkim zmiany techniczne. Nowy system obowiązywał będzie we wszystkich dyspozytorniach w Polsce. Chodzi o to, aby praca wszystkich dyspozytorni była bardziej mobilna z systemem krajowym.

Dumny jest Pan z tarnowskich ratowników medycznych, którzy osiągnęli kolejne sukcesy?

Oczywiście, bo to gwarancja, że w razie nagłej potrzeby otrzymywać będziemy fachową i profesjonalną pomoc. Drugie miejsce pierwszego zespołu oraz ósme drugiego w XVI Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Medycznym w Krakowie to też dowód na bardzo dobrą pracę tarnowskiej szkoły ratownictwa medycznego. Mamy naprawdę dobrych ratowników, mamy w pogotowiu dobrą kadrę medyczną. Gratulacje, wielki szacunek.

Są dobre wiadomości dla pracowników domów pomocy społecznej, bo do kasy Starostwa wpłynęło blisko 800 tys. zł na podwyżki płac dla personelu…

Te pieniądze, dokładnie 776 tys. zł otrzymaliśmy z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej za pośrednictwem wojewody. To będzie już drugie przeszeregowanie płac w ostatnim czasie. Teraz zarobki personelu wzrosną średnio po 200 zł brutto na osobę. Dotyczy to pracowników wszystkich pięciu DPS w powiecie tarnowskim jak również Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Promyk” w Rzuchowej.

Będą kolejne remonty w domach pomocy społecznej?

Tak, w tym przypadku również bardzo pomógł nam Wicewojewoda Józef Gawron. Będziemy mieli do wykorzystania pewną pulę pieniędzy na remonty i inwestycje w DPS. Finansowanie będzie bardzo korzystne, bo dotacja wynosić będzie 80 procent, a my z własnego budżetu dokładać będziemy pozostałe 20 procent. Planujemy m.in. modernizację łazienek w Nowodowrzu. W Wietrzychowicach wymienić chcemy ogrodzenie oraz wymalować pomieszczenia na piętrze, a w Karwodrzy zmienić na bardziej wydajny system grzewczy. Remonty standaryzujące wykonane zostaną ponadto w Stróżach i Sieradzy oraz zadba się tam o otoczenie obiektów. Będzie więcej zieleni. W tej drugiej miejscowości zakupiona i zmontowana zostanie winda.

Jak idą prace przy budowie nowego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wierzchosławicach-Dwudniakach? Zdążycie na czas?

Prace ruszyły z impetem i idą zgodnie z harmonogramem. Sytuacja cały czas jest monitorowana, mamy nawet przyspieszenie. Na bazie fundamentów po byłej filii Szkoły Podstawowej powstaje już nowy obiekt, pną się też mury nowych budynków. Jestem pewien, że na czerwiec przyszłego roku wszystko będzie gotowe i kolejny rok szkolny podopieczni Ośrodka znajdującego się obecnie w Zbylitowskiej Górze rozpoczną już w Dwudniakach. W supernowoczesnym Ośrodku, który będzie perełką naszego powiatu.

12.10.2017
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spędzasz tegoroczny urlop?
| | | |