„Garnizon tarnowski”

Plenerowa wystawa planszowa prezentować będzie kilkadziesiąt arcyciekawych fotografii przedstawiających żołnierzy stacjonujących w Tarnowie w okresie międzywojennym. Plansze przedstawiać będą koszarowe życie codzienne żołnierzy 5 pułku strzelców konnych oraz 16 pułku piechoty. Wystawa, przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie, swoją premierę mieć będzie 5 września w Radłowie, w Tarnowie zaś eksponowana będzie na Rynku od 17 września do końca października.

Dni świąteczne pułków, ćwiczenia, musztrę będzie można obejrzeć na blisko stu fotografiach tworzących wystawę planszową „Garnizon tarnowski”. Wystawa prezentuje stacjonujących w Tarnowie w okresie międzywojennym żołnierzy 16 pułku piechoty i 5 pułku strzelców konnych.

Istotną częścią wystawy jest ukazanie szlaku bojowego obydwu jednostek podczas kampanii wrześniowej 1939 roku.
Wystawa swoją premierę mieć będzie 5 września podczas wojewódzkich obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Radłowie, w Tarnowie zaś eksponowana będzie na Rynku od 17 września do końca października.

Dzieje tarnowskiego garnizonu w II RP są bardzo interesujące. 16 Pułk Piechoty Ziemi Tarnowskiej powstał na bazie C. i K. 57 Pułku Piechoty, który wymówił posłuszeństwo władzom austriackim i wrócił do Tarnowa z frontu włoskiego. Tu dokonał uzupełnienia i zorganizował 57 Pułk Ziemi Tarnowskiej. W styczniu 1919 przemianowany na 13 Pułk Ziemi Tarnowskiej, by w lutym otrzymać ostateczną nazwę 16 Pułku Piechoty.

W czasie kampanii wrześniowej 1939 roku 16 pp walczył w składzie 6 Dywizji Piechoty (Grupa Operacyjna "Bielsko", Armia "Kraków"), stoczył bohaterską bitwę z przeważającymi siłami niemieckimi pod Pszczyną.

5 Pułk Strzelców Konnych sformowany został natomiast 17 czerwca 1919 roku. Tego dnia Ministerstwo Spraw Wojskowych wydało rozkaz o sformowaniu 3 Pułku Dragonów. We wrześniu tego roku pułk przemianowano na 3 Pułk Strzelców Konnych, a 6 października 1920 na 5 Pułk Strzelców Konnych. Do roku 1928 pułk stacjonował w garnizonie Tarnów, a następnie w Dębicy.

Święto pułkowe obchodził 9 czerwca, w rocznicę walk, jakie zostały stoczone w 1920 przez dywizjon broniący przeprawy na Dnieprze pod Kozinem i 4 szwadron w Kijowie.

Pułk nawiązywał do tradycji 5 Pułku Strzelców Konnych powstałego w 1806 roku. Kampanię wrześniową pułk odbył w ramach Krakowskiej Brygady Kawalerii a pierwszą walkę stoczył 2 września pod Woźnikami i w rejonie Żarek. Walczył w obronie Pińczowa (5 września), pod Tarnogrodem, Tomaszowem Lubelskim. W wyniku przegranej bitwy Armia Kraków, a wraz z nią 5 Pułk Strzelców Konnych skapitulował 20 września 1939 roku.
02.09.2009
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |