Uwaga na szczepionki

Jak informuje Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, na terenie województwa małopolskiego, w dniach od 4 do 18 września prowadzona będzie akcja szczepień ochronnych przeciwko wściekliźnie lisów wolno żyjących. Amatorzy spacerów po lesie powinni zachować w tym okresie szczególną ostrożność, a najlepiej w ogóle zrezygnować z tej przyjemności.

4 września w lasach małopolski rozpocznie się akcja szczepień ochronnych przeciwko wściekliźnie lisów. Przynęta zawierająca szczepionkę będzie z rzucana z samolotów. Ma ona kolor szarozielony i jest mieszaniną mączki rybnej, tłuszczu kokosowego, wosku i tetracykliny. W jej wnętrzu umieszczona jest plastikowa kapsułka z wirusem szczepionkowym.

Amatorzy leśnych wycieczek i spacerów powinni unikać tych przyjemności w okresie zrzutów szczepionki. Przewidując jednak, że w pełni sezonu grzybowego trudno będzie powstrzymać niektórych przed wejściem do lasu, Małopolski Lekarz Weterynarii zaleca zachowanie szczególnej ostrożności w czasie pobytu w lesie i na terenach przyleśnych oraz w wąwozach i jarach. W razie znalezienia przynęty nie należy jej dotykać, a tym bardziej przełamywać, gdyż znajdująca się wewnątrz szczepionka w stanie płynnym może dostać się do organizmu nawet poprzez niewielkie skaleczenie, spojówkę lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa. W razie kontaktu ze szczepionką, należy natychmiast zgłosić się do lekarza lub Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej. Podobnie ze zwierzętami domowymi mającymi styczność ze szczepionką – należy udać się do lekarza weterynarii i poddać zwierzę obserwacji.
Akcja potrwa do 18 września.
02.09.2009
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spędzasz tegoroczny urlop?
| | | |