W Urzędzie Miasta Tarnowa przy ulicy Nowej 3 wyłożony został projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu dawnego Owintaru i jego okolic. Tarnowianie mogą zapoznać się z nim do 19 grudnia. Każdy mieszkaniec może też zgłosić swoje uwagi i wnioski do projektu. 11 grudnia odbędzie się dyskusja publiczna nad rozwiązaniami przyjętymi w projekcie planu miejscowego.
Do 19 grudnia mieszkańcy Tarnowa mogą zapoznawać się z projektem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu dawnego Owintaru i jego okolic. Projekt zakłada przekształcenie kompleksu dawnego zakładu przetwórstwa w dzielnicę usługowo – mieszkalną, z zieleńcami, placami publicznymi i wysadzanymi drzewami alejami, łączącymi się z plantami kolejowymi. - Celem jest ożywienie tej części miasta, uczynienie z niej wizytówki centrum Tarnowa – mówi Małgorzata Abramowicz, dyrektor Wydziału Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta. Nowe rozwiązanie ma też powiązać północną i południową część śródmieścia, rozdzieloną torami kolejowymi.
Projekt obejmuje południowo – zachodnią cześć śródmieścia Tarnowa, wyznaczoną ulicami Krakowską, Ujejskiego, Kościuszki, Bema, Bandrowskiego, Narutowicza, Wita Stwosza, Towarową, Spytki z Melsztyna i Do Huty oraz potokiem Wątok, w tym liczące sześć hektarów tereny dawnego Zakładu Przetwórstwa Owocowo - Warzywnego Owintar.
Tereny, należące kiedyś do Owintaru, mają zgodnie z planem zostać przekształcone w ogólnodostępną przestrzeń nowego, śródmiejskiego zespołu usługowo – mieszkalnego. - Takie połączenie funkcji daje szanse na stworzenie tętniącego życiem nowego centrum. Same usługi, z których mieszkańcy korzystają w określonych godzinach, tego nie gwarantują – tłumaczy Marek Maślanka z Wydziału Planowania Przestrzennego UMT. Projekt zakłada również, że wielorodzinna zabudowa mieszkalna będzie mieć charakter apartamentowy, a usługi - między innymi handlowy i rozrywkowy. Mogą tu również powstać biura, centra kongresowe i wystawiennicze.
Zgodnie z projektem przez teren dawnego zakładu poprowadzi piesza promenada oraz wysadzane drzewami aleje z placami publicznymi, biegnące od ulicy Krakowskiej na wysokości kościoła w kierunku południowym, do terenów kolejowych. Teren ma być ogólnodostępny i łączyć się z plantami kolejowymi oraz z ulicą Spytki z Melsztyna. Plan zakłada połączenie tej części miasta z częścią południową, znajdującą się za torami kolejowymi i obecnie praktycznie niedostępną. W tym celu powstać ma co najmniej jedna kładka nad torami kolejowymi, a pod nimi przejazd dla samochodów na przedłużeniu ulicy Wita Stwosza, równolegle z budowanym właśnie przejściem pod torami dla pieszych. Projekt planu powstał na podstawie dwóch zwycięskich prac, które zajęły pierwsze i drugie miejsce w otwartym konkursie architektonicznym na zagospodarowanie terenu dawnego Owintaru, rozstrzygniętym w grudniu 2015 roku.
Projekt został 28 listopada wyłożony do publicznego wglądu. Można go oglądać codziennie w siedzibie Urzędu Miasta Tarnowa przy ulicy Nowej 3, w pokoju 118, w godzinach pracy urzędu, czyli od 7.30 do 18.00 w poniedziałki i od 7.30 do 15.30 od wtorku do piątku. Z projektem może się zapoznać każdy chętny, każdy mieszkaniec może też zgłosić swoje uwagi i wnioski do projektu.
Uwagi i wnioski można składać na piśmie do prezydenta Tarnowa lub przesyłać drogą pocztową na adres 33 – 100 Tarnów, ulica Nowa 3. Jest na to czas do 9 stycznia. Na 11 grudnia zaplanowana została dyskusja publiczna nad rozwiązaniami przyjętymi w projekcie planu miejscowego.