Nowoczesny sposób przetwarzania osadów ściekowych w oczyszczalni w Tarnowie przynosi konkretne rezultaty. Instalacja Tarnowskich Wodociągów zwyciężyła w konkursie w konkursie na EkoLIDERA 2018 organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, otrzymała też tytuł #ekoPRZEDSIĘWZIĘCIE z zakresu ochrony wód i gospodarki wodno-ściekowej. Tutaj założeniem było uhonorowanie instytucji, które w sposób szczególny przyczyniły się do poprawy stanu środowiska naturalnego w Małopolsce.
Nowoczesny sposób przetwarzania osadów ściekowych w oczyszczalni w Tarnowie przynosi konkretne rezultaty. Mieszkańcy Klikowej przestali się skarżyć na uciążliwości zapachowe. Powiększa się efektywność energetyczna nowej instalacji, a co za tym idzie jest ona coraz tańsza w utrzymaniu. O innowacyjności i wysokich efektach ekologicznych świadczą też kolejne nagrody. Instalacja zwyciężyła w konkursie „Inwestycja Roku 2017 Wod-Kan", w konkursie na EkoLIDERA 2018 organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, otrzymała też tytuł #ekoPRZEDSIĘWZIĘCIE z zakresu ochrony wód i gospodarki wodno-ściekowej. Tutaj założeniem było uhonorowanie instytucji, które w sposób szczególny przyczyniły się do poprawy stanu środowiska naturalnego w Małopolsce.
Konkurs na inwestycję roku jest organizowany przez wydawcę miesięcznika „Wodociągi-Kanalizacja" oraz Izbę Gospodarczą „Wodociągi Polskie". Za innowacyjnością zastosowanych rozwiązań przemawia fakt, że podobne instalacje znajdują się jedynie w 55 miejscach na świecie, m.in. w Waszyngtonie, Londynie, Pekinie, Singapurze, czy Oslo. W procesie hydrolizy zachodzącym w wysokiej temperaturze przy wysokim ciśnieniu następuje pełna higienizacja osadów ściekowych, a dzięki zjawisku „eksplozji pary” dochodzi do takich zmian struktur komórkowych, które powodują lepszą przyswajalność materii organicznej przez bakterie. Efektem końcowym procesu jest zwiększenie produkcji biogazu o ok. 30% w stosunku do „klasycznej” fermentacji. Ponadto odzyskany osad charakteryzuje się lepszym odwadnianiem, a jego struktura sprawia, że nadaje się do łatwego zagospodarowania. W praktyce osady są wykorzystywane do rekultywacji składowiska popiołów Grupy Azoty.
Oczyszczalnia zmierza do pracy przy wykorzystaniu wyłącznie własnej energii. - Obecnie dotyczy to w 100 % energii cieplnej, jeśli chodzi o energię elektryczną, to zapotrzebowanie jest spełnione w zakresie od 55 do 70% - tłumaczy prezes Tarnowskich Wodociągów Tadeusz Rzepecki. - By pozyskać więcej prądu potrzeba więcej osadów. I zwiększamy sukcesywnie ich ilość przyjmując zarówno te rozcieńczone, jak i mocno odwodnione z okolicy. Czynimy też zabiegi, aby móc przyjmować odpady pochodzenia roślinnego i zwierzęcego oraz surowce do fermentacji np. tłuszcze po smażeniu, stanowiące znakomity materiał energetyczny. Aby to się stało, mamy do spełnienia jeszcze kroki formalne.
W przeszłości być może ciepło z oczyszczalni można będzie spożytkować poza nią. Np. w Tychach przy sprawności instalacji przekraczającej 130 % ogrzewa ono wodę w miejscowym basenie. W Tarnowie do tego jeszcze daleka droga. Szybsze do realizacji wydaje się odzyskiwanie w instalacji fosforu lub innych cennych substancji mineralnych.
Inwestycja Tarnowskich Wodociągów realizowana była od lutego 2016 r. do marca 2017 r. Jej wartość netto przekroczyła kwotę 47 mln 600 tys. zł.