PUK rozpoczyna duży projekt

 Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych sp. z o.o. w Tarnowie pozyskało 10,5 mln złotych  w Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację projektu „System Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Tarnowie”. Elementem realizowanego projektu jest też przebudowa i doposażenie kompostowni.

 

10,5 milionów złotych pozyskał Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych sp. z o.o. w Tarnowie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację projektu „System Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w Tarnowie”.  - To element naszej długofalowej strategii mający na celu unowocześnienie gospodarki odpadami komunalnymi w mieście i regionie – mówi Tomasz Gut, prezes PUK. - W ramach projektu zmodernizujemy nie tylko oba punkty PSZOK, ale też powiększymy i wyposażymy kompostownię. A tak naprawdę i jedno, i drugie zbudujemy i wyposażymy od nowa.

O pozyskanie środków PUK aplikował od roku 2016. Kwalifikacja do projektu wymagała spełnienia określonych rygorystycznych warunków, procedur, pozwoleń oraz precyzyjnych planów. Umowę podpisano w Warszawie w ubiegłym tygodniu. - Przed nami sporo pracy rozpisanej na lata. Przewidywana data uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę to kwiecień przyszłego roku. Kolejnym krokiem będzie realizacja inwestycji, która ma niebagatelne znaczenie dla poprawy gospodarki odpadami w Tarnowie – mówi Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa.

Obecnie działające w Tarnowie PSZOK spełniają minimalne wymogi ustawy. Są to wybetonowane place, na których znajdują się kontenery i inne pojemniki na posegregowane odpady. PSZOK na Komunalnej ma 13 arów, na Kąpielowej jest nieco mniejszy. Nowe PSZOK będą większe – o powierzchni 50 arów każdy, zadaszone, wyposażone w rampy wyładowcze ułatwiające wyładunek i załadunek odpadów oraz specjalistyczne urządzenia do prasowania odpadów, magazynowania ich i wysyłki. – Cykl postępowania z odpadami w PSZOK to: przyjęcie, przygotowanie, magazynowanie i dystrybucja surowców wtórnych – precyzuje Piotr Zieliński, kierownik Składowiska PUK na Komunalnej.

Na nowych PSZOK mają znaleźć się także „punkt napraw” oraz „punkt wymiany”. Do tego pierwszego mają trafiać przedmioty, które da się jeszcze naprawić i wykorzystać. Z kolei punkt wymiany służył będzie do pozostawiania rzeczy będących w dobrym stanie, dla niektórych niepotrzebnych, a które z powodzeniem mogą jeszcze służyć innym. Tym samym przedmioty nie staną się odpadami, ale wrócą ponownie do obiegu i zyskają drugie życie.

Elementem realizowanego przez PUK projektu jest też przebudowa i doposażenie kompostowni. Obecnie funkcjonująca kompostownia zlokalizowana w PUK przy ul. Komunalnej ma pół hektara powierzchni. Jej wyposażenie jest zdecydowanie mniejsze od potrzeb. Tym bardziej, że w ostatnich trzech latach nastąpił wyraźny wzrost ilości przyjmowanych odpadów zielonych (2015 r. - 5.281 t, 2016 r. - 7.754 t, 2017 r. - 6.902 t). - Dlatego w IV kwartale 2017 roku i od początku bieżącego roku PUK ograniczył przyjmowanie odpadów zielonych tylko do miasta Tarnowa i gminy Tarnów. Wcześniej przyjmowaliśmy odpady zielone także z innych, ościennych gmin – mówi Piotr Zieliński.

Odpady przyjmowane na kompostownię to trawy, liście i gałęzie. Z nich produkowany jest i sprzedawany wysokiej jakości kompost „Fertilo”, atestowany przez państwowe instytuty badawcze. PUK uzyskał pozwolenie Ministra Rolnictwa na wprowadzanie kompostu do obrotu. Nowa kompostownia będzie dwa razy większa i wyposażona w o wiele większe i wydajniejsze maszyny, m.in. przerzucarkę, sito, ładowarkę i młyn. Ten ostatni pozwoli rozdrabniać wielkogabarytowe odpady zielone, np. pnie z korzeniami. Dzięki modernizacji kompostowni można będzie przyjmować i przerabiać dużo większe ilości odpadów zielonych niż dotychczas. Docelowo planowane jest zwiększenie wydajności kompostowni do 10 tys. ton rocznie – obecnie to 6 tys. ton.

Kompostownia będzie zadaszona, co pozwoli uniezależnić proces kompostowania od warunków atmosferycznych, a to istotnie wpłynie na skrócenie czasu kompostowania oraz poprawę jakości produkowanego kompostu. - Generalnie, realizacja projektu pozwoli na znacznie sprawniejszą, nowoczesną i zgodną z wyśrubowanymi europejskimi normami gospodarkę odpadami w Tarnowie – podsumowuje prezes Gut.

09.07.2018
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spogladasz na nowy rok?
| | | |