Ponad 170 gości z 30 krajów na pięciu kontynentach zapowiedziało udział w rozpoczętym dzisiaj w Tarnowie III Forum Gospodarczym Polonii Świata. Są wśród nich przedstawiciele środowisk polonijnych, prowadzący działalność gospodarczą i społeczno - kulturalną.
– Tarnów staje się symbolem powrotów Polonii na rozmowy, spotkania i wymianę myśli - mówił prezydent Roman Ciepiela, witając uczestników III Forum Gospodarczego Polonii Świata, które rozpoczęło się 3 września w Tarnowie. W skierowanym do prezydenta miasta liście, marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa zaznaczył, że tarnowskie polonijne forum jest ważnym gospodarczym przedsięwzięciem, umożliwiającym podtrzymywanie więzi biznesowych środowisk polonijnych oraz kreującym w świecie pozytywny wizerunek regionu tarnowskiego i Polski. Z kolei Mariusz Haładyj, podsekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii w swoim wystąpieniu podkreślił, że spotkanie w Tarnowie na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń gospodarczych w Polsce i że spotkania z przedstawicielami biznesu są potrzebne. – To, co robimy w ministerstwie, jest determinowane rozmowami z przedsiębiorcami. Nasze projekty mają źródło w tych rozmowach.III Forum Gospodarcze Polonii Świata potrwa dwa dni. Zaplanowano cztery bloki wystąpień panelowych, poświęcone między innymi inwestycjom polonijnym, firmom rodzinnym, polsko – polonijnej unii gospodarczej i CETA, czyli unijno – kanadyjskiej umowie o wolnym handlu. Goście forum poszukają też odpowiedzi na pytania o potencjał Polonii i o przyszłość transatlantyckich kontaktów biznesowych. Spotkania zakończy zaplanowana na 4 września debata „Wschód czy Zachód? Co wybiorą i za kim pójdą polscy przedsiębiorcy?”, a 3 września wieczorem na Sali Lustrzanej odbędzie się gala „Orzeł Biznesu Polonii Świata”.
Przebieg debat i wystąpień panelowych można śledzić za pośrednictwem transmisji internetowej, pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=fPLva3KvuMY