Dziewięć z dziesięciu miejskich spółek zamknęło ubiegły rok zyskiem. Największy zysk, w kwocie ponad 13,6 miliona złotych netto odnotowało Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Po pierwszym półroczu tego roku zysk odnotowało siedem spółek.
Rada Miejska w Tarnowie przyjęła podczas wczorajszej sesji informację z działalności spółek komunalnych za rok 2017 i pierwsze półrocze roku 2018. Zgodnie z nią, w obu tych okresach sprawozdawczych sytuacja ekonomiczno - finansowa spółek była dobra.
Największy zysk, w kwocie ponad 13,6 miliona złotych netto odnotowało Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Ubiegłoroczny zysk Tarnowskich Wodociągów to ponad 3,8 miliona złotych netto, Towarzystwa Budownictwa Społecznego 1,1 miliona, Zespołu Przychodni Specjalistycznych 303 tysiące złotych, Tarnowskiego Klastra Przemysłowego – 266 tysięcy, Miejskiego Zarządu Budynków – 178 tysięcy, Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej – 131 tysięcy, Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych – 137 tysięcy, a Mościckiego Centrum Medycznego – 81 tysięcy złotych.
Stratę za ubiegły rok, w wysokości 729 tysięcy złotych netto, odnotowało Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. Prezes zarządu spółki, Jerzy Wiatr tłumaczył w czasie sesji, że strata spowodowana jest głównie rosnącymi kosztami pracy, paliwa i ubezpieczeń komunikacyjnych. Łącznie wydatki MPK w ostatnich dwóch latach wzrosły o trzy miliony złotych - Płace i paliwa to 80 procent naszych kosztów. Podobne problemy ma wiele firm komunikacyjnych w Polsce. Nie tylko tarnowski samorząd nie jest w stanie pokryć rosnących kosztów - mówił prezes Wiatr i dodał, że z tego samego powodu straty odnotowało kilkadziesiąt firm komunikacyjnych w Polsce. Prezes Jerzy Wiatr podkreślił również, że w 2017 roku MPK przeznaczyło na zakup nowoczesnych, komfortowych autobusów blisko pięć milionów złotych, w 2018 roku 35 mln zł, a tabor tarnowskiego MPK należy teraz do najlepszych w Polsce.
W czasie dyskusji o MPK radny Jacek Łabno przekonywał, że miasto za mało troszczy się o MPK, pytał również o spadek wpływów z biletów. W odpowiedzi prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela, przypomniał, że ceny biletów zostały obniżone decyzją radnych, co nie przyczyniło się do zwiększenia liczby pasażerów , natomiast zmniejszyło dochody budżetu miasta. Z kolei radny Stefan Wrona ocenił, że w MPK zaszły zmiany na lepsze, zwłaszcza w ostatnim czasie.
Dyskusja o MPK zdominowała część sesji, poświęconą kondycji miejskich spółek, jednak mowa była również między innymi o Przedsiębiorstwie Usług Komunalnych, które zamknęło pierwsze półrocze tego roku stratą w wysokości 630 tysięcy złotych. Prezes Tomasz Gut tłumaczył, że strata wynika głównie ze sposobu księgowania kosztów. - Przychód pojawia się gdy kończymy roboty. Podobnie jak w poprzednim roku, strata zostanie zniwelowana. Przypomnijmy, PUK zakończył miniony rok zyskiem w kwocie 137 tysięcy złotych netto.
Z kolei Jarosław Kolendo, prezes zarządu Zespołu Przychodni Specjalistycznych poinformował, że spółka pracuje nad wprowadzeniem Tarnowskich Pakietów Medycznych, powiązanych z Tarnowską Kartą Miejską. Możliwe, że pakiety pojawią się w listopadzie tego roku. ZPS zakończył pierwsze półrocze stratą w wysokości 217 tysięcy złotych, a Mościckie Centrum Medyczne odnotowało stratę w wysokości 366 tysięcy. Co istotne, obie spółki przeprowadziły w ostatnim czasie duże inwestycje. W 2017 roku koszty inwestycji wyniosły 5,9 miliona w ZPS i 5,5 miliona w MCM.