Mała Talia po raz dziesiąty

 Po raz dziesiąty tarnowski teatr zaprasza na Festiwal dla najmłodszych widzów. Przez blisko dwa tygodnie, między 28 listopada a 9 grudnia, młodzi ludzie będą mieli możliwość oglądania spektakli, udziału w warsztatach teatralnych, muzycznych, happeningu tanecznym czy spotkaniu z aktorami.

 

Tegoroczny Festiwal Mała Talia rozpoczyna się 28 listopada pokazami spektaklu „Akademia Mr Kleks" - ostatniej premiery tarnowskiego teatru dla dzieci i młodzieży. Spektakl to klasyka w nowym wydaniu. W przedstawieniu, obok aktorów tarnowskiej sceny, występuje utalentowana młodzież. To pierwsza w Polsce inscenizacja, w której zadebiutowali młodzi, zdolni adepci sceny hip – hopowej, rapowej i szeroko pojętego street dance' u we współpracy z aktorami. Podstawowym środkiem komunikacji z widzem jest szeroko pojęty ruch sceniczny i tekst, układający się w strofy rapowanej piosenki. Tarnowski teatr zaprasza na spektakle 28, 29, 30 listopada o 9.00 i 11.30 oraz 1 grudnia, o godzinie 16.00.

Młodzi, zdolni zaprezentują się w dwóch przedstawieniach - „Cóż to za człowiek” na podstawie II i IV części „Dziadów” Adama Mickiewicza oraz „Jeżyk i przyjaciele” na podstawie opowiadania Petera Schneidera. Pierwszy z nich zobaczyć będzie można 3 grudnia o godzinie 9.00, drugi tego samego dnia o godzinie 11.00.

- Docenienie pracy młodych, możliwość występu na profesjonalnej scenie, z w pełni profesjonalną obsługą sceny, jest niezwykle istotnym elementem w dalszym rozwoju najmłodszych pasjonatów teatru i interesującym przeżyciem dla odbiorców, którzy oglądają występ swoich rówieśników.  W tym roku zaprosiliśmy do współpracy znany tarnowianom Teatr Tuptusie i Teatr Tup, który działa przy Stowarzyszeniu Wspierania Inicjatyw Teatralnych w Tarnowie oraz Grupę Teatralną Lalkarze ze Spytkowic – mówi Karolina Białas z Działu Promocji i Organizacji Widowni.

Na Festiwalu gościnnie wystąpią trzy teatry z różnych miast Polski. Jako pierwszy zaprezentuje się Teatr Żelazny z Katowic ze spektaklem „Dziadek Mróz. Po co komu zima ?" Kabiś, bohater bajki, którego ulubioną porą roku jest lato, wędruje przez świat w poszukiwaniu przygód. Znalazł miejsce, gdzie chciał zostać ale... jego plany pokrzyżowała zbliżająca się zima. Kabiś wraz z nowym przyjacielem – ptakiem Gawim, który nie zdążył odlecieć do ciepłych krajów, postanawiają zrobić wszystko, by wiosna przyszła dużo wcześniej. Mali widzowie potowarzyszą bohaterom w ich podróży pełnej wspaniałych, zabawnych, ale i pouczających przygód.

Spektakl prezentowany będzie na dużej scenie 4 grudnia, o godzinie 9.00 i 11:.00.

5 grudnia wystąpią aktorzy z Teatru Lalek Banialuka w Bielsku – Białej, wcielając się w bohaterów bajki „Calineczka" w reżyserii Witolda Mazurkiewicza. Calineczka Marty Guśniowskiej to niezwykle atrakcyjne wizualnie widowisko muzyczne, opowiadające przygody dziewczynki o niewielkich rozmiarach lecz wielkim sercu. Maleńka bohaterka wyrusza w świat, by odkrywać jego piękno, ale także kryjące się w nim zagrożenia. Losy Calineczki układają się w opowieść o poszukiwaniu przyjaźni i miłości, o potrzebie niesienia pomocy potrzebującym, wzajemnym szacunku, wrażliwości na cierpienie innych, dobroci. Wykreowana na scenie Banialuki baśniowa kraina odkrywa przed małymi widzami zachwycającą i zaskakującą magię teatru.

Spektakl grany będzie na dużej scenie 5 grudnia, o godz. 9.00 i 11.00.

W dzień św. Mikołaja, 6 grudnia, teatr proponuje „Brzydkie kaczątko" z Teatru Rabcio w Rabce Zdroju. Sztuka  „Brzydkie  kaczątko"  napisana przez Igora Bojovica nawiązuje do baśni Hansa Christiana  Andersena. Historię „Brzydkiego  kaczątka" opowiada  Klaun, który doświadczył w dzieciństwie  nietolerancji i odrzucenia z powodu swojej brzydoty. Dzięki poznaniu  historii  o kaczątku zmienił  zdanie i przekonał  się, jakie  wartości  w  życiu  są  najważniejsze, odkrył, że prawdziwe piękno jest w nim samym. Spektakl zaprezentowany zostanie na dużej scenie o godzinie 9.00 i 11.00.

W ramach Małej Talii zaprezentowany zostanie również spektakl produkcji tarnowskiego teatru „Mały książę", w którym w tytułowych rolach wystąpią chłopcy wyłonieni w castingu.  „Mały książę” zaprezentowany zostanie na dużej scenie 7 grudnia, o godzinie 9.00 i 11.30 oraz 8 grudnia o 15.00.

1 grudnia zaplanowano też warsztaty „Bawmy się w teatr” dla dzieci w wieku 7 – 11 lat oraz ich rodziców. Podczas zajęć powstaną scenki dialogowe i improwizacje teatralne. - To wspaniała okazja dla dzieci i rodziców, by wspólnie spędzić czas i spotkać się w rzeczywistości scenicznej – mówi aktorka tarnowskiego teatru Matylda Baczyńska, która razem z Kamilem Urbanem poprowadzi warsztaty.

Dzień później odbędą się  „Rodzinne warsztaty twórczej zabawy”. Grupa 2-3 latków wraz z rodzicami odkryje moc płynącą z bajkoterapii, zabawy dźwiękami i zabaw animacyjnych. Nie obejdzie się bez wielkoformatowych zabaw plastycznych.

Na Finał X Festiwalu Mała Talia teatr zaprasza na „Bajkowy koncert”. Składają się na niego utwory ze spektakli „Mały książę” i „Akademia Mr Kleks” a także znane, edukacyjne piosenki dla najmłodszych m.in. „Samochwała” na podstawie tekstu Jana Brzechwy, czy „Cudy i dziwy” i „Księżyc w misce” Grzegorza Turnaua.
Koncert powstał podczas warsztatów muzycznych, na które uczęszczały dzieci i młodzież wyłoniona z castingu. Młodzi uczestnicy zajęć zaśpiewają obok profesjonalnych artystów. Towarzyszyć im będą prowadzący warsztaty: Sławomir Ramian, Piotr Niedojadło oraz Grzegorz Gawlik. Gościnnie wystąpią muzycy: Sylwester Malinowski ( instrumenty perkusyjne) oraz Grzegorz Nosek (bas i gitary). Koncert poprowadzą i gościnnie wystąpią aktorki tarnowskiej sceny: Matylda Baczyńska i Monika Wenta. Na koniec, wspólnie z widzami, zaśpiewany zostanie Hymn Małej Talii.

Rezerwacje biletów na spektakle w ramach X Festiwalu Mała Talia 2018 odbywa się w Dziale Promocji i Organizacji Widowni, tel.: 14 688 32 87 lub 784 976 025

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

28.11.2018
Twój komentarz:
Ankieta
Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy nowego samorządu Tarnowa?
| | | |