Jubileusz w Bielczy

Społeczność Bielczy w gminie Borzęcin świętuje stulecie istnienia kościoła. Główne uroczystości jubileuszowe z udziałem ordynariusza Diecezji Tarnowskiej, księdza biskupa Wiktora Skworca odbędą się 9 listopada.

Świątynię pod wezwaniem Matki Boskiej Anielskiej w Bielczy wybudowano w latach 1906-1908 w miejscu, gdzie wcześniej znajdowała się kaplica mszalna. Budowę rozpoczęto po utworzeniu w Bielczy w 1904 roku ekspozytury niezależnej od parafii w Borzęcinie Górnym. Kościół jest dwunawowy, murowany z cegły z dodatkiem kamienia. Zbudowany staraniem księdza Pawła Szczygła wg projektu architekta, absolwenta i profesora Politechniki Lwowskiej Jana Karola Sas - Zubrzyckiego przez budowniczego Michała Mikosa. Wykonane przez Wojciecha Samka w latach 20. ubiegłego stulecia ołtarz główny i dwa boczne oraz ambona i drewniana chrzcielnica są neogotyckie.
Uroczysta msza święta dziękczynna za 100 lat istnienia kościoła odprawiona zostanie pod przewodnictwem ordynariusza Diecezji Tarnowskiej, biskupa Wiktora Skworc.
07.11.2008
Twój komentarz:
Ankieta
Jak spędzasz tegoroczny urlop?
| | | |