Jubileusz prof. Aleksandra Wilkonia

 W czwartek, 24 stycznia, w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie odbędą się uroczyste obchody sześćdziesięciolecia pracy naukowej i dydaktycznej prof. dr hab. Aleksandra Wilkonia. Ich głównym elementem będzie konferencja naukowa. Przyjazd do Tarnowa zapowiedzieli przedstawiciele wielu polskich ośrodków akademickich, współpracownicy, studenci oraz rodzina Jubilata.

 

W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie odbędą się 24 stycznia obchody sześćdziesięciolecia pracy naukowej i dydaktycznej wybitnego językoznawcy, prof. dr. hab. Aleksandra Wilkonia. W życiu Profesora - językoznawcy, filologa, naukowca i artysty - wyróżnić można cztery etapy: pierwszy, krakowski, zakończony habilitacją na Uniwersytecie Jagiellońskim, drugi – śląski, charakteryzujący się pracą nad budowaniem zrębów językoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim, trzeci – francusko-włoski, na uniwersytetach w Nancy, Paryżu i Neapolu i ostatni – tarnowski.

- Jest postacią wielowymiarową, barwną i malowniczą, zaś w pracach naukowych jest niesłychanie konsekwentnym i krytycznym badaczem, często nieustępliwym i nieuznającym kompromisu, jeśli jest pewien swoich racji - piszą dr Krystyna Choińska i dr hab. Małgorzata Pachowicz, prof. PWSZ we wstępie do jubileuszowego wydawnictwa zawierającego wybór prac Profesora.

Publikacja „Język nam dano jako dar nieba. Wybór pism Profesora Aleksandra Wilkonia przygotowany z okazji jubileuszu 60-lecia pracy naukowo-dydaktycznej Profesora”, zawiera teksty najbardziej znaczące, wpisujące się w kilka kręgów tematycznych. Dotyczą one m.in. współczesności, historii języka, teorii i praktyki interpretacyjnej obejmującej wszechstronne, niezrównane analizy tekstów. - Teksty Jubilata są różnorodne, dlatego decyzja o ich wyborze była bardzo trudna - przekonują redaktorki zbioru.

Aleksander Wilkoń urodził się 23 marca 1935 roku w Wieliczce w rodzinie kolejarskiej. Mimo trudnych, wojennych i powojennych warunków, Karolina i Piotr Wilkoniowie zapewnili sześciorgu swoim dzieciom możliwość zdobycia wyższego wykształcenia: Józef jest światowej sławy artystą, historykiem sztuki, rzeźbiarzem oraz ilustratorem książek dla dzieci, Stanisław był doktorem nauk medycznych, dyrektorem szpitala w Nowej Hucie, Jadwiga była profesorem botaniki, Maria – inżynierem-chemikiem, a Ludmiła – ekonomistką, dyrektorem banku w Krakowie.

Tytuł magistra Aleksander Wilkoń otrzymał  na UJ w 1957 roku. Ukończone z wyróżnieniem studia zwieńczyła praca magisterska napisana pod kierunkiem  prof. Witolda Taszyckiego, której recenzentem był prof. Zenon Klemensiewicz.

Dwa lata później Jubilat rozpoczął pracę na najstarszym polskim uniwersytecie. W jego murach spędził trzydzieści lat (habilitacja w 1976 r.). Już w 1969 roku rozpoczęła się zagraniczna „przygoda” Profesora. Aleksander Wilkoń pracował na Uniwersytecie w Nancy, na paryskiej Sorbonie, w Neapolu, gdzie przez czternaście lat kierował Katedrą Filologii Słowiańskiej (Universita degli Studi di Napoli L`Orientale).

W 2007 roku, ówczesna Dyrektor Instytutu Humanistycznego PWSZ w Tarnowie, dr. hab. Zofia Cygal-Krupa, prof. PWSZ, zaprosiła Aleksandra Wilkonia do współpracy z tarnowską uczelnią. W ciągu minionych niemal dwunastu lat, Profesor prowadził tu m.in.: seminaria dyplomowe, wykłady i ćwiczenia z teorii  kultury, komunikacji językowej, wiedzy o historii języka polskiego.

Z okazji jubileuszu Profesora zaplanowano w Tarnowie konferencję „Językoznawstwo, stylistyka, kultura”. Konferencja składać się będzie z dwóch części – jubileuszowej i naukowej. Początek o godzinie 11.00 w sali A 120.

 

Część I – jubileuszowa

Prof. dr hab. Zofia Cygal-Krupa (UJ i PWSZ) - Laudacja na cześć Profesora Aleksandra Wilkonia

Prof. Umberto Cinque (Università degli Studi di Napoli "L'Orientale"), Laudatio (nagranie)

Prof. dr hab. Jadwiga Kowalikowa (UJ i PWSZ), Wilkoniologia stosowana w świetle imiennictwa i aleksandroznawstwa

Wystąpienie prof. dr. hab. Aleksandra Wilkonia

 

Część II – naukowa

Prof. dr hab. Ryszard Koziołek (UŚ), Groźne słowo „czerń”

Prof. dr hab. Bożena Witosz (UŚ), Profesor Aleksander Wilkoń dla polskiej stylistyki

Prof. dr hab. Bogusław Dunaj (UJ i PWSZ), Dzieje polszczyzny po odzyskaniu niepodległości

Prof. dr hab. Kazimierz Ożóg (URz), Łączenie różnych dziedzin humanistycznych w twórczości Aleksandra Wilkonia

Prof. dr hab. Stanisław Koziara (AP Kraków), Profesora Aleksandra Wilkonia rozumienie tradycji w języku

 

23.01.2019
Twój komentarz:
Ankieta
Czy weźmiesz udział w nadchodzących wyborach prezydenckich?
| | | |