Wystawa plenerowa „Polski Gen Wolności. 150 lat walk o Niepodległość (1768-1918)” otwarta została 15 lutego w samo południe na tarnowskim Rynku. Wystawa jest wspólnym przedsięwzięciem Instytutu Pamięci Narodowej oraz Muzeum Okręgowego w Tarnowie , a będzie można ją oglądać w Tarnowie do 12 marca.
Wystawa „Polski Gen Wolności” to podróż przez historię przodków. To długa droga od antyrosyjskiej konfederacji barskiej, aż po czyn zbrojny z lat I wojny światowej. To krew przelana na polach bitew, rodzące się i ewoluujące koncepcje społeczne i polityczne, to wreszcie patriotyczna twórczość wieszczów, najsławniejszych polskich pisarzy, poetów, malarzy i muzyków. To 150 lat wielkich zmagań na wszystkich polach ludzkiej aktywności, które w 1918 roku przyniosły upragnioną wolność.
W 1795 roku nastąpił ostateczny kres dawnego mocarstwa, które gromiło kiedyś Moskwę, Szwedów i Turków. Korzystając z politycznego upadku Rzeczpospolitej, Rosja, Prusy i Austria wymazały Polskę z mapy Europy na 123 lata. Na rozległym terytorium od Warty po Dniepr przetrwał jednak naród, ceniący sobie szczególnie niezawisłość. Mający wolność w genach.
Na przełomie XVIII i XIX wieku ów pielęgnujący polskość naród tworzyli przedstawiciele stanu szlacheckiego, ale w XIX stuleciu – tak jak w całej Europie – także na ziemiach dawnej Rzeczpospolitej ukształtował się stopniowo naród w nowoczesnym tego słowa znaczeniu. Składający się z różnych stanów – szlachty, chłopów, robotników, inteligencji. W każdej z tych warstw społecznych i w każdym kolejnym pokoleniu budził się ten sam polski gen wolności. Dojrzewało poczucie wspólnoty narodowej i nie słabło dążenie do odrodzenia Polski.
O tym wszystkim opowiada wystawa plenerowa otwarta na Rynku w Tarnowie. Wystawa, czynna będzie do 12 marca. Jest to wspólny projekt Instytutu Pamięci Narodowej oraz Muzeum Okręgowego w Tarnowie.